Rozwód za porozumieniem stron
Nie istnieje uniwersalny schemat sprawy rozwodowej. W praktyce bowiem, tak jak każde małżeństwo jest inne, tak też przebieg rozstania i zakończenia tego małżeństwa. Część małżeństw finalnie zakończy się w sposób polubowny, a część – nie. W niniejszym artykule opisuję wariant, w którym małżonkowie decydują się na rozwód za porozumieniem stron.
Rozwód za porozumieniem stron – co to oznacza
Porozumienie stron, czyli porozumienie rozwodzących się małżonków, ma umożliwić małżonkom możliwie szybki i polubowny rozwód. Porozumienie stron ma doprowadzić do tego, że po pierwsze, pisma procesowe składane w sprawie będą uogólnione i nie będą prowadzić do dalszego skonfliktowania stron. Po drugie, rozwód za porozumieniem stron ma doprowadzić małżonków do uzyskania rozwodu już na pierwszym terminie rozprawy.
Rozwód za porozumieniem stron – co trzeba uzgodnić
Zakres ustaleń między rozwodzącymi się małżonkami, który określić będzie można finalnie jako rozwód za porozumieniem stron, wyznacza treść wyroku rozwodowego.
W przypadku, gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dziecko (lub dzieci), sąd rozwodowy w wyroku powinien orzec w przedmiocie:
- winy za rozpad pożycia małżeńskiego,
- władzy rodzicielskiej rodziców nad małoletnimi dziećmi po rozwodzie,
- miejsca pobytu dziecka (dzieci) po rozwodzie,
- kontaktów rodziców z dziećmi po rozwodzie,
- alimentów na rzecz małoletnich dzieci.
Rozwód za porozumieniem stron – porozumienie rodzicielskie przed rozwodem
Do faktycznego porozumienia stron może dojść na różnych etapach postępowania rozwodowego.
Po pierwsze, małżonkowie mogą podjąć z powodzeniem rozmowy ugodowe jeszcze przed formalnym złożeniem pozwu o rozwód do sądu przez którekolwiek z nich. W takich przypadkach doradzam przygotowanie i podpisanie pisemnego porozumienia rodzicielskiego jeszcze przed przygotowaniem samego pozwu o rozwód. Zawarte przez strony porozumienie rodzicielskie będzie wówczas stanowiło załącznik do pozwu o rozwód. Będzie też sygnałem dla sędziego, któremu zostanie przydzielona ta sprawa, że w przypadku tej pary będzie możliwy rozwód za porozumieniem stron. W konsekwencji, w zależności od metodologii pracy danego sędziego, istnieje szansa na wyznaczenie względnie szybkiego terminu rozprawy rozwodowej.
Rozwód za porozumieniem stron – porozumienie rodzicielskie na dalszym etapie postępowania
W praktyce zdarzają się też sytuacje, w których – na etapie składania pozwu o rozwód do sądu – strony nie są jeszcze w stanie rozmawiać rzeczowo. Ładunek emocjonalny związany z rozstaniem jest jeszcze zbyt duży.
Taki stan rzeczy nie wyklucza jednak tego, że małżonkowie dojdą do porozumienia na dalszym etapie sprawy, a rozwód za porozumieniem stron dalej będzie możliwy.
Trzeba bowiem pamiętać, że – w zależności od organizacji pracy i rozmiaru danego sądu okręgowego, do którego trafia pozew o rozwód – od momentu złożenia pozwu do sądu do terminu pierwszej rozprawy najczęściej mija od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W tym czasie najczęściej małżonkowie zamieszkują osobno, a negatywne emocje żywione względem siebie, zaczynają słabnąć. Otwiera to drogę do podjęcia rozmów ugodowych.
W przypadku postępowania rozwodowego, nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby porozumienie rodzicielskie zostało zawarte już w trakcie postępowania sądowego, czyli już po złożeniu pozwu o rozwód lub nawet po złożeniu odpowiedzi na pozew o rozwód przez drugiego małżonka. Wówczas pisemny dokument zawartego porozumienia rodzicielskiego warto wraz z krótkim pismem przewodnim złożyć do akt postępowania rozwodowego. Dzięki temu, wyznaczony do sprawy sędzia jeszcze przed terminem rozprawy uzyska sygnał, że w danej sprawie istnieje duża szansa na rozwód za porozumieniem stron.
Rozwód za porozumieniem stron – porozumienie rodzicielskie na rozprawie
Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że do wypracowania porozumienia rodzicielskiego może dojść dopiero w dniu pierwszej rozprawy rozwodowej, a dokładniej – albo bezpośrednio na sali sądowej, albo w czasie zarządzonej przez sąd przerwy w rozprawie, w toku bezpośrednich rozmów małżonków lub (oraz) ich pełnomocników.
Rozwód za porozumieniem stron – porada prawna
Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej.
Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.
W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania.
Następnie wpisz swoje podstawowe dane.
Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.
Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!