Jak wybrać mediatora?

Polskie przepisy odnośnie tego, kto może zostać mediatorem, są dosyć liberalne. Dlatego odpowiadając na pytanie, jak wybrać mediatora, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Niekoniecznie będzie to sprawdzenie, czy mediator spełnia wymogi ustawowe. Dlaczego? O tym poniżej.

Kodeks postępowania cywilnego stanowi jedynie, że mediatorem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych. Innymi słowy, musi być to osoba pełnoletnia i taka, która nie została ubezwłasnowolniona. Większość społeczeństwa spełnia te podstawowe wymogi. Dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak właściwie wybrać mediatora.

Mediator poza ograniczonymi wymogami formalnymi, powinien mieć też określone umiejętności miękkie. Najważniejsza z nich jest umiejętność słuchania. Ważne jest też to, żeby mediator nie miał skłonności do narzucania stronom swojego zdania. Mediator powinien więc też być elastyczny i otwarty na to, co komunikują strony mediacji.

Mediator sądowy

Mediatorzy często sami specjalizują się w tych sprawach, w których czują się najbardziej kompetentni. Poza wykonywaniem zawodu mediatora, jestem adwokatem specjalizującym się w sprawach rozwodowych. Wiem zatem, z jakimi problemami borykają się rozwodzące się pary i na które kwestie należy zwrócić szczególną uwagę.

Polskie przepisy nie wymagają praktycznie żadnego merytorycznego przygotowania do wykonywania zawodu mediatora. 

Dla mnie jednak kwestią priorytetową jest wykonywanie zawodu mediatora w sposób profesjonalny. 

Dlatego też, w 2019 roku ukończyłam studia podyplomowe z zakresu mediacji na mojej rodzimej uczeni – Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyłam również liczne kursy z zakresu mediacji.

Odbyłam również kilka certyfikowanych kursów w zakresu mediacji rodzinnych i rozwodowych

Jak wybrać mediatora - lista mediatorów sądowych

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać mediatora, warto poszukać mediatora sądowego. Listy mediatorów sądowych prowadzone są przez prezesów wszystkich sądów okręgowych w Polsce.

Mając na względzie dwie stacjonarne lokalizacje mojej kancelarii adwokackiej, jestem mediatorem sądowym wpisanym na trzy listy stałych mediatorów sądowych: w Poznaniu, w Koszalinie oraz w Słupsku.

Mediacja - bezpłatna konsultacja telefoniczna

Mediacja jest całkiem nowym narzędziem służącym do polubownego i pozasądowego rozwiązywania sporów.

Zapraszam do zarezerwowania terminu bezpłatnej konsultacji telefonicznej w sprawie mediacji. Rozmowa trwa 15 minut i w jej trakcie odpowiadam na Twoje wszelkie pytania i wątpliwości związane z rozpoczęciem, przebiegiem i efektem mediacji.

W trakcie rozmowy ze mną dowiesz się w szczególności:

  • czy w Twojej sprawie można przeprowadzić mediację,
  • ile będzie kosztowało wypracowanie ugody w Twojej sprawie,
  • jak krok po kroku przeprowadzić mediację,
  • dlaczego warto skorzystać z mediacji,
  • czy możliwe jest przeprowadzenie mediacji online.
 

Na bezpłatną konsultację możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej.

Z rozwijanego menu wybierz następnie usługę „Mediacja – bezpłatna konsultacja (15 minut)”.

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania.

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

Uzupełnij pola oznaczone czerwoną gwiazdką.

Kliknij „Kupuję i płacę” – dla formalności, ponieważ ta usługa jest bezpłatna.

Gotowe. Skontaktuję się z Tobą telefonicznie (na numer telefonu, który wskazałeś w formularzu) w wybranym przez Ciebie dniu i godzinie. Do usłyszenia.

 

Poznań
ul. Wenecjańska 7/2

Koszalin
ul. Piłsudskiego 5