Co zawiera wyrok rozwodowy?

wyrok rozwodowy

Co zawiera wyrok rozwodowy?

Praktycznie na każdej konsultacji w sprawie o rozwód prędzej czy później słyszę pytanie: co zawiera wyrok rozwodowy? Jak wygląda wyrok rozwodowy? Każdy wyrok rozwodowy wydawany przez sąd okręgowy po przeprowadzeniu postępowania w sprawie o rozwód musi zawierać określone rozstrzygnięcia.

O tym, jakich rozstrzygnięć – nawet jeszcze przed formalnym wniesieniem sprawy o rozwód do sądu – można spodziewać się w wyroku rozwodowym, przeczytasz poniżej.

Wyrok rozwodowy - orzekanie o winie

W pierwszej kolejności sąd  uwzględnia powództwo, a zatem uznaje, że w warunkach określonej sprawy rozwód jest dopuszczalny i możliwy (nie ma żadnych przeszkód do tego, by odmówić małżonkom rozwodu). O tym, kiedy sąd nie udzieli stronom rozwodu, przeczytasz tutaj.

W pierwszym punkcie wyroku rozwodowego sąd wskazuje, że rozwiązuje małżeństwo stron przez rozwód.

W dalszej części tego samego punku wyroku sąd wydaje rozstrzygnięcie w zakresie winy małżonków za rozkład pożycia małżeńskiego. I tutaj są de facto trzy możliwości.

A mianowicie – Rozwiązanie małżeństwa stron:

Pierwsza – rozwód bez orzekania o winie stron. Uwaga: tylko wtedy, gdy zarówno żona, jak i mąż będą zgodnie o to wnosić.

Druga – rozwód z wyłącznej winy męża lub z wyłącznej winy żony. Sąd ma na względzie rezultat przeprowadzonego postępowania dowodowego.

Trzeciarozwód z winy  obojga małżonków. Tu również mając na względzie rezultat przeprowadzonego postępowania dowodowego,

Wyrok rozwodowy - dalsze punkty

Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, wówczas wyrok rozwodowy zawierał będzie co najmniej trzy dalsze punkty. Będą one dotyczyły:

  • władzy rodzicielskiej,
  • miejsca pobytu dziecka (dzieci) stron,
  • alimentów,
  • kontaktów z dzieckiem (nie zawsze).

 

Jeżeli strony są w stanie porozumieć się co do powyższych kwestii jeszcze przed formalnym złożeniem pozwu o rozwód w sądzie, świetnym narzędziem pozwalającym uniknąć stresującego procesu (potocznej „walki o dzieci”), jest tzw. rodzicielski plan wychowawczy, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Profesjonalnej pomocy w przygotowaniu takiego porozumienia z pewnością udzieli Ci mediator sądowy, w szczególności taki specjalizujący się w sprawach rodzinnych.

Wyrok rozwodowy - kontakty z dzieckiem

Załóżmy, że rozwodzący się rodzice są w stanie samodzielnie wypracować harmonogram kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem/dziećmi. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest ujęcie tych ustaleń w ramach planu wychowawczego, który następnie przedkładany jest do sądu.

Bywa też tak, że rodzic ma swobodny, nieskrępowany i nieograniczany kontakt z dzieckiem/dziećmi. Drugi z rodziców tego kontaktu nie utrudnia. Wtedy sąd rozwodowy może w ogóle odstąpić od uregulowania kontaktów rodziców z dzieckiem w wyroku rozwodowym.

Jeżeli zaś w konkretnej sytuacji faktycznej nie jest możliwe żadne porozumienie rodziców, wówczas to sąd rozwodowy samodzielnie ustala kontakty, precyzyjnie opisując harmonogram kontaktów w wyroku rozwodowym.

Wyrok rozwodowy - alimenty na dziecko

Kolejny punkt wyroku rozwodowego dotyczy alimentów na rzecz małoletniego wspólnego dziecka stron. Znowu patrzymy tu, czy jest porozumienie rodzicielskie, czy nie. Jeżeli porozumienia nie ma, to sąd ocenia możliwości zarobkowe i finansowe ojca dziecka, matki dziecka oraz zakres usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Punkt wyroku wygląda następująco.

„Kosztami utrzymania małoletniego Antoniego Kowalskiego obciąża obie strony. Na tej podstawie zobowiązuje Annę Kowalską / Jerzego Kowalskiego do łożenia na rzecz małol. Antoniego Kowalskiego kwoty 1.000,00 zł (słownie: tysiąc złotych) tytułem alimentów. Alimenty będą płatne z góry do dnia 10. każdego miesiąca do rąk matki/ojca dziecka wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w przypadku opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat”.

Rozwód - porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

porada prawna

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

porada prawna

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

porada prawna

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

porada prawna

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.