Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie

pozew o rozwód

Pozew o rozwód – od czego zacząć

Krokiem rozpoczynającym całe postępowania rozwodowe w sądzie jest pozew o rozwód, a konkretniej – jego przygotowanie, skompletowanie i złożenie do odpowiedniego sądu.  Żeby cały proces w sądzie przebiegł możliwie sprawnie, warto zadbać o to, by pozew był przygotowany odpowiednio. Co to znaczy „odpowiednio”? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Pozew o rozwód – co w nim napisać

Każdy pozew, w tym również i pozew o rozwód, składa się z dwóch części. W pierwszej części wskazujemy, czego żądamy. W drugiej części, czyli w uzasadnieniu, opisujemy, dlaczego żądamy od sądu wyroku o określonej treści.

W przypadku sprawy o rozwód, sąd i tak szczegółowo będzie chciał poznać przyczyny, dla których w ogóle doszło do rozwodu w danym małżeństwie. Tym niemniej, już uzasadniając pozew o rozwód, warto sądowi choćby ramowo nakreślić kilka kwestii. Po pierwsze – jak przebiegało pożycie małżeńskie stron. To oznacza wskazanie, jak na co dzień małżonkom żyło się ze sobą, w jaki sposób dbali o swoją relację i z jakimi problemami życiowymi wspólnie się mierzyli. Następnie warto napisać, jakie są przyczyny rozpadu tego pożycia. Innymi słowy, co konkretnie wydarzyło się w tym małżeństwie, że podjęta została decyzja o rozwodzie.

Pozew o rozwód a sprawy dotyczące dzieci

W przypadku, gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne dziecko lub dzieci w wieku poniżej 18 lat, pozew o rozwód powinien poruszać również sprawy związane z tymi dziećmi. Mianowicie, w pierwszej części pozwu o rozwód, należy zgłosić żądania dotyczące uregulowania:

  • władzy rodzicielskiej nad dzieckiem/dziećmi stron po rozwodzie,
  • miejsca pobytu dziecka/dzieci stron po rozwodzie (czyli tego, z kim dzieci mają mieszkać na stałe),
  • kontaktów z dziećmi,
  • wysokości alimentów.

Jeśli istnieje możliwość wypracowania przez małżonków polubownych warunków rozwodu (w tym wszystkich lub części kwestii związanych z dziećmi), warto rozważyć podpisanie porozumienia rodzicielskiego. Pozew o rozwód może wówczas zawierać dodatkowy załącznik właśnie w postaci podpisanego przez rodziców dzieci porozumienia rodzicielskiego.

Ile kosztuje pozew o rozwód?

Sprawa rozwodowa jest sprawą z zakresu prawa cywilnego. Zgodnie z polskimi przepisami, co do zasady pisma wszczynające w sprawach cywilnych są odpłatne. Pozew o rozwód (niezależnie od tego, czy żądamy orzekania o winie, czy nie) wiąże się z opłatą stałą w kwocie 600 złotych.

Opłatę tę należy uiścić przed wniesieniem pozwu na numer rachunku bankowego właściwego sądu okręgowego. Potwierdzenie przelewu należy dołączyć do pozwu, tak aby sąd już na etapie zapoznawania się z tym pismem otrzymał od nas sygnał wskazujący na to, że opłata od pozwu została w całości prawidłowo wpłacona.

O tym, czy pozew o rozwód wiąże się z dodatkowymi kosztami, przeczytasz tutaj

Pozew o rozwód – jakie dokumenty należy załączyć?

Obowiązkowym załącznikiem do pozwu o rozwód jest odpis aktu małżeństwa stron. Może być to odpis skrócony (nie musi być zupełny). Jeśli rozwodzący się małżonkowie posiadają dziecko lub dzieci w wieku poniżej 18 roku życia, do pozwu należy też dołączyć odpis aktu urodzenia każdego z dzieci. W tym przypadku również może być to odpis skrócony (nie musi być zupełny).

Pozew o rozwód obowiązkowo powinien też zawierać potwierdzenie uiszczenia opłaty od pozwu w kwocie 600 złotych.

Warto pamiętać o tym, że pozew o rozwód składamy do sądu w dwóch egzemplarzach (wraz z załącznikami). Jeden egzemplarz pozwu i załączników zostanie bowiem w aktach sądowych, drugi zaś trafi do drugiego małżonka.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – wzór

Na stronie internetowej mojej Kancelarii w zakładce „Sklep istnieje możliwość zakupu wzoru pozwu o rozwód bez orzekania o winie. Jest to wzór przygotowany dla tych małżeństw, z których nie pochodzą wspólne małoletnie dzieci.

Do każdego wzoru dołączone jest jego omówienie oraz instrukcja, w jaki sposób pozew o rozwód samodzielnie można złożyć w sądzie.

W sklepie istnieje również możliwość zakupu pakietu zawierającego:

  • wzór pozwu,
  • omówienie wzoru,
  • instrukcję samodzielnego złożenia pozwu,
  • 60-minutową poradą prawną z adwokatem.

Rozwód - porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

porada prawna

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

porada prawna

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

porada prawna

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

porada prawna

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

Tu zarezerwujesz termin spotkania

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.