Jak wygląda sprawa rozwodowa

jak wygląda sprawa rozwodowa

Jak wygląda sprawa rozwodowa

Jednym z najczęstszych pytań, które słyszę na początku konsultacji w sprawie o rozwód jest pytanie o to, jak wygląda sprawa rozwodowa.

A konkretnie, pytania moich klientów dotyczą w szczególności następujących kwestii. Przykładowo: jak napisać pozew o rozwód, co się dzieje po złożeniu pozwu do sądu. Klienci pytają też, czy drugi małżonek dostanie nasz pozew, czy ma obowiązek na niego odpisać. Zawsze pada też pytanie o to, co się dzieje na rozprawie rozwodowej.

Na temat tego, jak przebiega rozprawa rozwodowa, na blogu znajduje się już artykuł – sprawdź tutaj Odpowiedź na pozostałe pytania zamieszczam poniżej.

Jak wygląda sprawa rozwodowa – KROK 1 – POZEW O ROZWÓD

Nie ma sprawy o rozwód bez tzw. pisma wszczynającego, a mówiąc wprost jest to pozew o rozwód. Pozew składany jest przez powoda (powódkę), zaś druga strona w sprawie rozwodowej nazywana jest pozwanym (pozwaną).

Jest to pierwsze pismo w sprawie rozwodowej, które należy opłacić opłatą sądową w kwocie stałej 600 złotych. Jeżeli sytuacja finansowa powoda (powódki) jest trudna, istnieje możliwość uniknięcia opłaty 600 złotych od pozwu. W tym celu do pozwu należy dołączyć tzw. oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Wzór takiego pisma znaleźć można na ogólnodostępnych stronach sądów okręgowych czy też w Biuletynie Informacji Publicznej.

W pozwie opisujemy swoje żądania co do wszystkich obligatoryjnych punktów wyroku rozwodowego. Więcej o tym, o co zawiera wyrok rozwodowy przeczytasz tutaj.

Do pozwu obowiązkowo załączamy odpis aktu małżeństwa oraz akt (akty) urodzenia małoletniego dziecka (dzieci). Pozew składamy do sądu w 2 egzemplarzach.

Krok 2: ODPOWIEDŹ NA POZEW

Kolejnym krokiem w sprawie rozwodowej jest przesłanie przez sąd pozwu o rozwód do pozwanego.

Sąd wysyła pismo do pozwanego na adres wskazany w pozwie. Sąd nakazuje też pozwanemu, aby najczęściej w terminie 14 lub 21 dni od dnia otrzymania pozwu, strona pozwana złożyła odpowiedź na pozew. Jest to pismo, w którym to pozwany wskazuje swoje żądania.

Krok 3: DALSZE PISMA W SPRAWIE

Następnie sąd analizuje przed wyznaczeniem rozprawy, czy żądania stron są zbieżne, czy też są sporne.

W przypadku sporu, najczęściej sąd jeszcze zanim odbędzie się pierwsza rozprawa, sąd wysyła odpowiedź na pozew do powoda (powódki). Wówczas powód ma prawo ustosunkować się do pisma drugiej strony.

Jak wygląda sprawa rozwodowa – KROK 4: ROZPRAWA ROZWODOWA

W tym momencie sąd zna już ostateczne stanowiska stron. Zostały one zgłoszone w pismach procesowych. Teraz sąd wyznacza rozprawę. Na rozprawę sąd wzywa strony oraz świadków (jeżeli zostali zgłoszeni). Krok ten wiąże się często z największymi emocjami dla małżonków i osób z ich najbliższego otoczenia. O tym, jak uniknąć rozprawy rozwodowej, przeczytasz tutaj.

Liczba rozpraw i to, jak długo trwa sprawa rozwodowa, będzie zależało od liczby dowodów, które mają zostać przeprowadzone przez sąd (w szczególności ilość świadków, których sąd ma przesłuchać).

Jak wygląda sprawa rozwodowa – KROK 5: WYROK ROZWODOWY

Po przeprowadzeniu całego postępowania dowodowego, sąd wyda wyrok. W wyroku sąd orzeknie o wszystkich niezbędnych kwestiach dotyczących (jeszcze) małżonków oraz ich małoletnich dzieci, jeżeli takowe z małżeństwa się narodziły.

Wyrok wydawany przez sąd okręgowy (czyli tzw. sąd pierwszej instancji) nie jest prawomocny (czyli nie jest „ostateczny”). Istnieje możliwość odwołania się od tego wyroku poprzez wniesienie kolejnego pisma – apelacji. Żeby można było wnieść apelację do sądu apelacyjnego, najpierw – po wydaniu wyroku przez sąd okręgowy – należy wystąpić z wnioskiem o uzasadnienie wyroku oraz wniosek taki opłacić w kwocie 100 złotych.

Sprawy rozwodowe są specjalizacją mojej Kancelarii. Wiem, z jakimi trudnymi emocjami wiąże się sprawa rozwodowa. Aby ułatwić sobie przejście przez ten trudny czas, warto skorzystać z pomocy adwokata rodzinnego. Serdecznie zapraszam do kontaktu w dogodnej dla Państwa formie.

 

jak przebiega sprawa o rozwód

Porada prawna – sprawa o rozwód

Rozwód to niezwykle trudne i bolesne doświadczenie. Nie należy przy tym zapominać, że rozwód w rozumieniu sądowym to szereg czynności procesowych. Jest tak, że do sprawy o rozwód należy się odpowiednio przygotować. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata rozwodowego. Na konsultację w sprawie rozwodu umówisz się poniżej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.