Jakie są najważniejsze skutki rozwodu?
Rozwód jest często emocjonującym i przełomowym wydarzeniem w życiu. Najczęściej ani w momencie podjęcia decyzji o rozwodzie, ani w trakcie samego postępowania sądowego, Klienci nie zastanawiają się, jakie są skutki rozwodu, poza rozwiązanie zakończeniem małżeństwa.
W momencie ustania małżeństwa przez rozwód wygasają wzajemne prawa i obowiązki małżonków oraz ustaje szereg skutków prawnych. Pewne nowe skutki prawne pojawiają się w miejsce dotychczasowych. Skutki rozwodu są następujące.
Skutki rozwodu - rozdzielność majątkowa
Pierwszy ze skutków rozwodu jest taki, że z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu zniesiona zostaje majątkowa wspólność małżeńska, powstaje natomiast tzw. współwłasność ułamkowa w przedmiotach, które do momentu rozwodu stanowiły majątek wspólny małżonków.
Instytucja ta polega na tym, że rozwiedziony małżonek udział z majątku wspólnego włącza do swojego odrębnego majątku. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, co do zasady, małżonkowie mają równe udziały i dotyczy to rzeczy ruchomych oraz nieruchomości, które zostały nabyte w trakcie małżeństwa. Warto zaznaczyć, że do czasu prawomocnego rozwodu co do zasady między małżonkami jest ustrój wspólności małżeńskiej, chyba że wprowadzony został inny ustrój umownie w czasie trwania małżeństwa lub był wprowadzony ustrój przymusowy.
Skutki rozwodu - powrót do nazwiska noszonego przed ślubem
Jeśli chodzi o skutki rozwodu, to kolejnym jest to, że po rozwodzie istnieje możliwość powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem. Aby to zrobić, należy osobiście udać się do kierownika urzędu stanu cywilnego z oświadczeniem o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Warto pamiętać, że możliwość taka istnieje w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Po upływie terminu małżonek składający takie oświadczenie zachowuje to nazwisko, które przyjął na skutek zawarcia małżeństwa lub może ubiegać się o zmianę nazwiska w trybie administracyjnym. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Skutki rozwodu - dziedziczenie po byłym małżonku
Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje, że małżeństwo ustaje. Skutki rozwodu występują też na gruncie prawa spadkowego. Mianowicie, rozwiedzeni małżonkowie tracą prawo do ustawowego dziedziczenia po sobie oraz prawo do zachowku. Jednakże inaczej kwestia dziedziczenia wygląda w przypadku testamentu. Testament zachowuje moc nawet po rozwodzie. Jeśli zatem powołany do spadku został małżonek, to będzie on dziedziczył w zakresie wskazanym w testamencie, nawet po rozwodzie.
Skutki rozwodu - Ustanie domniemania pochodzenia dziecka od męża matki
Omawiając skutki rozwodu, nie można też zapomnieć, że w przypadku rozwodu powstaje również ustanie domniemania pochodzenia dziecka od męża matki. Prawo stanowi, że jeżeli dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, to zakłada się, że pochodzi ono od męża matki.
Dlatego też w momencie, w którym dziecko urodzi się po upływie 300 dni od daty prawomocnego orzeczenia o rozwodzie ustaje domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki. Termin ten liczy się od prawomocnego orzeczenia o rozwodzie, data wniesienia pozwu nie ma znaczenia.
Więcej na temat samego domniemania przeczytasz tutaj.
Ustanie obowiązku wzajemnej pomocy
W momencie wejścia w związek małżeński na małżonków nakładane są określone prawa i obowiązki. Jednym z obowiązków jest wzajemna pomoc. Zgodnie z art. 14 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mąż i żona są obowiązani do wspólnego pożycia, wierności, wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.
Obowiązek ten dotyczy ona wzajemnego wsparcia, opieki w chorobie, a także pomocy materialnej. Skutki rozwodu są w tym przypadku takie, że obowiązek ten z reguły wygasa i wówczas małżonkowie nie są zobowiązani do wzajemnej pomocy.
Skutki rozwodu - alimenty na byłego małżonka
Ważną kwestią, będącą jednym ze skutków rozwodu, jest możliwość uzyskania alimentów od byłego małżonka.
Aby uzyskać prawo do takich alimentów muszą spełnić się dwie główne przesłanki: wyłączna wina rozkładu pożycia po stronie małżonka, na którego ma być nałożony obowiązek alimentacyjny oraz istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego.
Według Sądu Najwyższego świadczenia alimentacyjne między rozwiedzionymi małżonkami stanowią kontynuację powstałego przez zawarcie małżeństwa obowiązku wzajemnej pomocy w zakresie utrzymania. Istnieją nie z powodu rozwodu, lecz mimo rozwodu, który nie stwarza nowego obowiązku alimentacyjnego, lecz powoduje zmodyfikowanie obowiązku istniejącego w czasie trwania małżeństwa.
Więcej na temat alimentów po rozwodzie przeczytasz tutaj.
Skutki rozwodu - podział władzy rodzicielskiej oraz alimenty na dzieci
Rozwód powoduje również zmiany w życiu dzieci byłych małżonków. Podczas rozprawy rozwodowej, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego lub nie ograniczać władzy żadnego z rodziców. W dodatku orzeka on w jakiej wysokości każdy z małżonków ma obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Najczęściej jeden z małżonków płaci alimenty do rąk drugiego małżonka, z którym mieszkają na co dzień dzieci.
W omawianych kwestiach najlepszym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci może okazać się wypracowanie tzw. porozumienia rodzicielskiego. Więcej ana jego temat przeczytasz tutaj.
Porada prawna rozwód
Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej.
Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.
W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania.
Następnie wpisz swoje podstawowe dane.
Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.
Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!