Jak długo trwa rozwód – cz. 2

jak długo trwa rozwód

Jak długo trwa rozwód – część 2

Odpowiedź na pytanie jak długo trwa rozwód jest dość skomplikowana. Czas trwania całego procesu rozwodowego jest bowiem zależny od wielu czynników. Pierwszą część artykułu na temat tego, jak długo trwa rozwód znajdziecie tutaj. Druga część artykułu – poniżej.

Jak długo trwa rozwód – orzekanie o winie

Pierwszym punktem każdego wyroku rozwodowego będzie punkt dotyczący orzekania o winie. Mówimy tutaj o winie za tak zwany rozkład pożycia małżeńskiego stron. stanowi o tym wprost treść artykułu 57 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym: orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

W kwestii winy, istnieją co do zasady dwie możliwości:

  • orzekanie o winie stron lub
  • nieorzekanie o winie stron.

Zgodnie z treścią artykułu 57 §2 k.r.o., na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że rozwód bez orzekania o winie będzie możliwy tylko wtedy, gdy obie strony – czyli i powód (powódka) i pozwany (pozwana) będą o to zgodnie wnosić. W ujęciu modelowym zatem, w pozwie rozwodowym zatem jedno z małżonków będzie wnosiło o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie. W swojej odpowiedzi na pozew o rozwód, drugie z małżonków będzie wnosiło o to samo.

Odpowiadając zatem na pytanie jak długo trwa rozwód, można wskazać, że z pewnością trwa krócej w przypadku nieorzekania o winie.

Jest tak dlatego, że wówczas sąd nie musi zagłębiać się szczegółowo w powody (przyczyny), które doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Nie musi też ustalać, które z małżonków ponosi za to winę.

Jak długo trwa rozwód – termin pierwszej rozprawy

Po etapie pisemnym postępowania rozwodowego, czyli po wniesieniu pozwu o rozwód i odpowiedzi na pozew przez drugą stronę, co do zasady sąd powinien przejść do etapu rozprawy. O tym jak wygląda rozprawa rozwodowa, przeczytasz tutaj.

Pierwsza rozprawa rozwodowa będzie wyznaczona przez sąd najczęściej w ciągu kilku miesięcy od złożenia pozwu do sądu. To, czego będzie dotyczyła ta pierwsza rozprawa, zależy przede wszystkim od tego, jaka jest treść pism złożonych przez obie strony.

Jeżeli bowiem choćby jedna ze stron w swoim piśmie zawarła wniosek o zabezpieczenie powództwa (na przykład wniosek o zabezpieczenie alimentów), w trakcie pierwszej rozprawy sąd najpewniej będzie koncentrował się na rozpoznaniu wniosku lub wniosków o zabezpieczenie.

Jeżeli małżonkowie wypracowali porozumienie rodzicielskie, bardzo możliwe, że ich sprawa rozwodowa zakończy się już na pierwszym terminie rozprawy.

Jeżeli natomiast żądania w pismach stron są skrajnie różne, strona lub strony wnoszą o orzekanie o winie, a nadto pisma zawierają jeszcze wnioski o zabezpieczenie – z pewnością sąd wyznaczy kilka terminów rozpraw. Rozprawy rozwodowe najczęściej odbywają się w odstępach kilku miesięcy.

Odpowiadając zatem na pytanie jak długo trwa rozwód należy wskazać, że będzie trwał tym dłużej, im bardziej skonfliktowane są strony. Każda kolejna rozprawa będzie wydłużała cały proces rozwodowy o kolejne kilka miesięcy.

jak przebiega sprawa rozwodowa

Jak długo trwa rozwód – opinia biegłych

Zgodnie z treścią art. 278 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii.

W sprawach rozwodowych najczęstszą opinią biegłych będzie opinia biegłych psychologa i pedagoga. Taką opinię sąd będzie zlecał najczęściej (albo z urzędu, albo na wniosek strony lub obu stron) wtedy, gdy rodzice pozostają w sporze w sprawach dotyczących ich dzieci.

Przykładowo, opinia biegłych będzie potrzebna sądowi rozwodowemu w przypadku, gdy:

  • matka dzieci chce, by dziecko (dzieci) po rozwodzie mieszkały na stałe przy niej, zaś ojciec się na to nie zgadza i chce, by dzieci mieszkały z nim,
  • rodzice różnią się co do proponowanego harmonogramu kontaktów z dziećmi po rozwodzie,
  • jedno z rodziców chce ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców.

W praktyce, na sporządzenie opinii czeka się obecnie od kilku do kilkunastu miesięcy. Dlatego tak ważne jest wypracowanie porozumienia rodzicielskiego, które pozwala uniknąć skierowania sprawy rozwodowej do biegłych.

Jak długo trwa rozwód – apelacja

Postępowanie rozwodowe jak każde inne postępowanie przed polskim sądem, jest dwuinstancyjne. Sądem rozpoznającym sprawy rozwodowe w tak zwanej pierwszej instancji jest sąd okręgowy.

 

Po rozpoznaniu sprawy, sąd okręgowy wydaje wyrok rozwodowy. Wyrok jest nieprawomocny, co oznacza, że każdej ze stron przysługuje apelacja od tego orzeczenia. Apelację rozpoznawać będzie sąd apelacyjny jako sąd drugiej instancji.

Jak długo trwa rozwód - porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

porada prawna

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

porada prawna

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

porada prawna

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

porada prawna

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

Jak długo trwa rozwód - umów termin porady

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.