Mediacja rozwodowa
Sprawa o rozwód w sposób nieunikniony wiąże się z koniecznością najpierw złożenia pozwu o rozwód przez jednego z małżonków, a następnie z koniecznością udziału obojga małżonków w rozprawie przed sądem. W toku rozmów ugodowych prowadzonych albo przed, albo już po wszczęciu pozwu o rozwód, możliwe jest wypracowanie porozumienia rozwodowego, które ma szansę zdecydowanie ułatwić i przyspieszyć całą procedurę rozwodu. Mediacja rozwodowa to właśnie ma na celu. Co ciekawe, mediacja rozwodowa może pomóc nie tylko w sprawnym przejściu przez sam rozwód, ale również w polubownym podziale majątku wspólnego zgromadzonego przez małżonków w trakcie trwania ustroju wspólności majątkowej (czyli w praktyce najczęściej – w trakcie trwania małżeństwa).
Kiedy mediacja rozwodowa jest możliwa
Mediacja rozwodowa jest możliwa na każdym etapie sprawy o rozwód. Małżonkowie mogą zgłosić się do mediatora zarówno jeszcze przed wszczęciem sprawy sądowej (czyli przed złożeniem pozwu o rozwód do sądu). Mediacja możliwa jest już również w toku sprawy sądowej. Momentem granicznym, po którym nie będzie już możliwe prowadzenie mediacji i wypracowanie porozumienia, jest wydanie wyroku rozwodowego przez sąd rozpoznający sprawę.
Mediacja rozwodowa - jak zacząć
Istnieją dwa sposoby, poprzez które może zostać zainicjowana mediacja rozwodowa. To, którą ścieżkę należy wybrać, zależy od tego, czy do mediacji rozwodowej chce przystąpić (przynajmniej początkowo) tylko jeden małżonek, czy też oboje małżonkowie.
W sytuacji, gdy mediacja rozwodowa jest pomysłem tylko jednego małżonka (zaś drugi małżonek albo nie wie o tym pomyśle albo przynajmniej na wstępie nie wyraża na to zgody), należy postąpić w sposób następujący. Ten z małżonków, który jest zainteresowany mediacją, zwraca się do mediatora w dowolny sposób – telefonicznie, mailowo, pisemnie, za pośrednictwem strony internetowej. Po rozmowie z mediatorem, małżonek przesyła do mediatora wniosek o przeprowadzenie mediacji.
Wzór wniosku udostępniam swoim klientom. Na podstawie złożonego wniosku, mediator zwraca się do drugiego małżonka, zapraszając go lub ją do postępowania mediacyjnego. W zaproszeniu opisuję całą procedurę oraz koszty, z jakimi wiąże się mediacja rozwodowa. W przypadku przychylnego stanowiska drugiego małżonka, organizujemy pierwsze spotkanie mediacyjne w siedzibie mojej kancelarii lub online.
Sprawa jest dużo prostsza, gdy już na wstępie oboje małżonkowie są zainteresowani mediacją rozwodową. Wówczas wystarczy, że jedno z małżonków skontaktuje się z mediatorem w dowolnej formie. Następnie wspólnie (przy poszanowaniu planów obojga małżonków) ustalamy termin pierwszego spotkania mediacyjnego i przystępujemy do rozmów.
Mediacja rozwodowa - jakie kwestie uregulować
W toku mediacji rozwodowej dążymy do uregulowania wszystkich lub choćby części kwestii, które następnie będą objęte treścią wyroku rozwodowego. Więcej na temat tego, co zawiera wyrok rozwodowy, przeczytasz tutaj.
W skrócie, w wyroku rozwodowym, w przypadku, gdy małżonkowie posiadają co najmniej jedno wspólne małoletnie dziecko (takie, które nie ukończyło 18-ego roku życia według stanu na dzień wyrokowania przez sąd), sąd obowiązkowo orzeka o:
- winie za rozkład pożycia małżeńskiego (lub na zgodny wniosek małżonków nie orzeka o winie stron),
- władzy rodzicielskiej nad małol. dziećmi,
- miejsca pobytu dzieci (dziecka) stron po rozwodzie,
- kontaktach dzieci z rodzicami po rozwodzie,
- alimentach na dziecko (dzieci) stron.
Mediacja rozwodowa zmierza do ugodowego uregulowania wszystkich powyższych kwestii. Wspólne ustalenia stron w powyższych sprawach zapisujemy w tak zwanym porozumieniu rodzicielskim. Porozumienie rodzicielskie może być kompleksowe albo częściowe. Czasami zdarza się tak, że w porozumieniu regulujemy przykładowo zasady sprawowania opieki nad dzieckiem (dziećmi) małżonków po rozwodzie, a temat alimentów na dzieci zostawiamy do rozstrzygnięcia sądowi rozwodowemu.
Więcej na temat porozumienia rodzicielskiego przeczytasz tutaj.
Mediacja rozwodowa a podział majątku
Mediacja rozwodowa może zostać rozszerzona o kwestie związane z podziałem majątku wspólnego zgromadzonego przez małżonków w czasie trwania małżeństwa (a precyzując – w czasie obowiązywania w małżeństwie stron ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej).
Z wypracowanym porozumieniem co do warunków podziału majątku wspólnego, małżonkowie mogą następnie udać się do notariusza bądź do sądu, składając wniosek o zgodny podział majątku wspólnego.
Mediacja rozwodowa - co dalej z zawartym porozumieniem
W sytuacji, gdy mediacja rozwodowa kończy się wypracowaniem przez małżonków porozumienia rodzicielskiego (częściowego lub kompleksowego), o fakcie zawarcia takiego porozumienia należy poinformować sąd, który orzeka w sprawie o rozwód.
Jeśli porozumienie rodzicielskie zostaje wypracowane jeszcze przed formalnym rozpoczęciem procedury sądowej (czyli przed złożeniem pozwu o rozwód do sądu), wówczas zawarte i podpisane przez małżonków porozumienie rodzicielskie załączamy fizycznie do pozwu. Porozumienie stanowi wtedy załącznik do pozwu.
Jeśli zaś do zawarcia porozumienia dochodzi w toku sprawy sądowej (przykładowo już po złożeniu pozwu do sądu, przed terminem pierwszej rozprawy, pomiędzy terminami kolejnych rozpraw), wówczas informujemy o powyższym sąd składając do akt sądowych pismo procesowe, do którego również załączamy pisemne porozumienie.