Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty

Co roku w okolicy maja i czerwca wielu Klientów pyta, czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty na dziecko. Pytanie to zadają równo rodzice, z którymi dziecko mieszka na stałe, jak i rodzice, którzy są zobowiązani do płacenia alimentów na dziecko lub dzieci.

Jak ustalić alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko mogą zostać ustalone na jeden z kilku sposobów. Po pierwsze, rodzice dziecka mogą wyłącznie między sobą ustalić kwotę alimentów. To rozwiązanie najsłabiej zabezpiecza interesy dziecka, a w zasadzie nie zabezpiecza ich wcale. Jest bowiem uzależnione od dobrej woli tego z rodziców, który zobowiązuje się łożyć na dziecko. innymi słowy, w razie zaprzestania takiej dobrowolnej alimentacji – na przykład w trakcie trwania wakacji, dziecko (reprezentowane przez rodzica) nie będzie miało żadnej możliwości wyegzekwowania należnych mu środków.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia interesu dziecka jest zawarcie ugody alimentacyjnej. Jeżeli rodzice dziecka (lub dzieci) są zgodni co do kwoty alimentów, zawarcie ugody alimentacyjnej będzie najszybszym i najtańszym rozwiązaniem. Co ważne, ugoda alimentacyjna zawarta przed mediatorem sądowym ma moc prawną równą wyrokowi sądu. To oznacza, że na podstawie takiej ugody, zaopatrzonej przez sąd tak zwaną klauzulą wykonalności, możliwe jest skierowanie sprawy do komornika w razie zaprzestania płacenia alimentów przez rodzica do płacenia zobowiązanego. Więcej na temat ugody alimentacyjnej przeczytasz tutaj.

Rozwiązaniem ostatecznym jest pozew o alimenty kierowany do sądu rodzinnego. Ta opcja jest najbardziej czasochłonna, emocjonalna, długotrwała i najbardziej kosztowna. W braku porozumienia rodziców dziecka co do kwoty alimentów, często jest to jednak opcja jedyna. Na temat pozwu o alimenty więcej przeczytasz tutaj.

Kontakty z dzieckiem wakacje

Pytanie o to, czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty, pojawia się najprawdopodobniej z tego powodu, że w trakcie wakacji letnich (przynajmniej co do zasady) kontakty dziecka z tym rodzicem, który płaci na nie alimenty, są częstsze. W zakresie częstotliwości kontaktu dziecka z rodzicem w wakacje nie ma oczywiście jednej reguły. W praktyce najczęściej spotykane warianty to:

  • jeden pełny tydzień w lipcu i jeden pełny tydzień w sierpniu
  • dwa pełne tygodnie w lipcu i dwa pełne tygodnie w sierpniu.

Rzadziej, choć wciąż jest to spotykane, rodzice dzielą się kontaktem z dzieckiem w układzie miesiąc na miesiąc. W tym wariancie dziecko spędza z jednym rodzicem przykładowo cały lipiec, a z drugim cały sierpień. Rozwiązanie to najczęściej w praktyce występuje wtedy, gdy rodzice dziecka prowadzą swoje działalności gospodarcze. W przypadku pracy na tzw. etacie, najczęściej rodzice nie mają możliwości otrzymania urlopu wypoczynkowego na cały miesiąc.

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty – koszty utrzymania dziecka

Wysokość alimentów na dziecko – w dużym uproszczeniu – obliczana jest w oparciu o wyliczenie usprawiedliwionych kosztów utrzymania dziecka oraz możliwości zarobkowe rodzica zobowiązanego do alimentacji.

Nie istnieje zamknięta lista wydatków na dziecko, które sąd bierze pod uwagę w sprawie o alimenty. Z doświadczenia zawodowego mogę jednak wskazać, że są określone kategorie wydatków, które co do zasady uwzględniane są przez sąd rodzinny w każdej sprawie o alimenty.

Będą to przykładowo wydatki na: wyżywienie, odzież, obuwie, koszty utrzymania mieszkania w którym dziecko na stałe mieszka, wydatki na zajęcia czasu wolnego, kosmetyki, leki. Wydatki te są ponoszone na dziecko niezależnie od pory roku – również w trakcie trwania wakacji letnich czy ferii zimowych.

Więcej na temat kosztów utrzymania dziecka przeczytasz tutaj.

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty?

Odpowiedź na pytanie, czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty jest zatem jednoznaczna. Brzmi; tak, w takcie wakacji trzeba płacić alimenty na dziecko, nawet jeżeli w tym czasie dziecko spędza z rodzicem zobowiązanym do alimentacji więcej czasu, niż w trakcie roku szkolnego.

Wysokość alimentów finalnie wynika albo z treści ugody alimentacyjnej, albo wyroku alimentacyjnego (a wcześniej z postanowienia zabezpieczającego alimenty na czas trwania sprawy o alimenty – jeśli wniosek o zabezpieczenie alimentów został oczywiście zgłoszony w sprawie). W dokumentach tych nie ma rozróżnienia na alimenty płacone w trakcie roku szkolnego oraz w trakcie wakacji letnich. Kwota jest stała i obowiązuje w takiej samej wysokości w każdym miesiącu.

 

Porada prawna w sprawie o alimenty

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

porada prawna

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

porada prawna

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

porada prawna

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

porada prawna

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.