Dowody w sprawie o alimenty

dowody w sprawie o alimenty

Dowody w sprawie o alimenty

Sprawa o alimenty (jak również o podwyższenie alimentów, obniżenie alimentów czy też stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego) to sprawa sądowa opierająca się głównie na dowodach z dokumentów. Dlatego też w sprawie o alimenty stosunkowo rzadko będziemy mieć do czynienia z dowodami ze świadków. Rzadko też będziemy mieć do czynienia z nagraniami audio czy wideo. W poniższym artykule opisuję, jakie dowody w sprawie o alimenty warto przedłożyć sądowi oraz jakich dokumentów warto zażądać.

Jak sąd oblicza wysokość alimentów

Żeby zrozumieć, jakie dowody w sprawie o alimenty są istotne, należy w pierwszej kolejności omówić, w jaki sposób sąd oblicza finalną kwotę alimentów przyznanych na dziecko. Sąd w sprawie o alimenty będzie ustalał po pierwsze, jakie są usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka, a po drugie, jakie są możliwości zarobkowe zobowiązanego (czyli tego rodzica, który będzie pozwany w sprawie o alimenty). Dodatkowo, sąd będzie też sprawdzał, jaka jest sytuacja życiowa, zawodowa i majątkowa obojga rodziców. Będzie też ustalał, na jakiej dotychczas stopie życiowej żyło dziecko (przykładowo, jeśli pozew o rozwód został wniesiony niedługo po faktycznym rozstaniu rodziców). Uzupełniająco sąd też może brać pod uwagę zobowiązania finansowe każdego z rodziców. 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. 

Dowody w sprawie o alimenty – usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka

Po stronie powoda (czyli uprawnionego do alimentów dziecka, a w praktyce – jego rodzica który przygotowujedowody w sprawie o alimenty) leży głównie wykazanie, jakie są tak zwane usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka. W praktyce będzie się to sprowadzało do wskazania w pozwie po pierwsze, jakie rodzajowo są to wydatki w przypadku tego konkretnego dziecka lub dzieci. Po drugie, w pozwie o alimenty będziemy opisywać jaka jest wysokość danego wydatku i dlaczego uznajemy ten wydatek za usprawiedliwiony.

Tabela poniżej wskazuje, jakie dowody w sprawie o alimenty warto przedłożyć do pozwu tak, aby prawidłowo udowodnić skalę wydatków na dziecko.

dowody w sprawie o alimenty

Dowody w sprawie o alimenty – jakich dokumentów możemy zażądać?

Przygotowując pozew o alimenty (również o podwyższenie alimentów) najczęściej nie posiadamy szczegółowej wiedzy co do tego, gdzie strona pozwana (czyli ten z rodziców, który ma płacić alimenty) pracuje i ile zarabia. Nie możemy więc precyzyjnie ustalić możliwości zarobkowych tego rodzica. Dowody w sprawie o alimenty w tym przypadku będą więc musiały być trochę inne niż te wskazane powyżej.

Jeżeli wiemy przykładowo, gdzie dany rodzic pracuje albo gdzie pracował według naszej ostatniej wiedzy, taką informację oczywiście możemy zamieścić w pozwie. W celu poznania szczegółów sytuacji finansowej i zawodowej strony pozwanej, w pozwie o alimenty  możemy zamieścić wniosek o zobowiązanie strony pozwanej do przedłożenia do akt sprawy przykładowo:

  • zaświadczenia o zarobkach za ostatnie 12 miesięcy,
  • zeznania podatkowego PIT za ostatni lub/oraz przedostatni rok, 
  • wyciągu z rachunku bankowego.

Sprawa o alimenty – porada prawna

Jak widać, do sprawy o alimenty warto się odpowiednio przygotować. Warto również skorzystać ze wsparcia adwokata doświadczonego w prowadzeniu spraw rodzinnych.

Odpowiadając na pytanie: jakie dowody w sprawie o alimenty powinny znaleźć się w aktach sprawy, można powiedzieć, że będą to przede wszystkim dowody z dokumentów. Będą to przy tym zarówno te dowody, które przedłożymy samodzielnie, jak i te, które – bądź samodzielnie, bądź na żądanie sądu – przedłoży do akt sprawy druga strona.

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

porada prawna

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

porada prawna

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

porada prawna

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

porada prawna

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.