Szybki rozwód bez rozprawy – czy to możliwe?

rozwód bez rozprawy

Szybki rozwód bez rozprawy

Jednym z największych problemów w sprawach o rozwód jest czas. Wreszcie, po wielu miesiącach starań, wahania, terapii i rozwód jedno lub oboje małżonkowie decydują się na rozwód. Myślą, że najgorsze już za nimi. Okazuje się, że na uzyskanie rozwodu będą musieli poczekać jeszcze kilka lub kilkanaście miesięcy. W najgorszym wypadku – kilka lat. Nie oznacza to jednak, że szybki rozwód bez rozprawy w polskim sądzie jest niemożliwy do osiągnięcia. Trzeba przy tym wiedzieć, jakie kroki podjąć jeszcze przed rozwodem, aby rzeczywiście w miarę szybko zakończyć sprawę o rozwód w sądzie.

O czym orzeka sąd w sprawie o rozwód?

Przeczytaj artykuł https://adwokatbajtek.pl/co-zawiera-wyrok-rozwodowy/, żeby dowiedzieć się, jakie kwestie sąd rozwodowy musi rozstrzygnąć. Warto tu wspomnieć, że jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, to sprawa komplikuje się. W tym przypadku, sąd musi rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka i alimentach. Nie musi rozstrzygać o kontaktach, jeśli małżonkowie wspólnie o to wniosą.

Jeżeli nie macie wspólnych małoletnich dzieci, jest tylko jedna kwestia, która może wydłużyć Wasz rozwód. Jest to, czy będzie rozwód z orzekaniem o winie czy też rozwód bez orzekania o winie. Jeżeli zatem nie zależy Ci na udowadnianiu, kto z Was i w jakim stopniu przyczynił się do rozpadu związku, warto wnioskować o rozwód bez orzekania o winie. Przed złożeniem pozwu warto też spróbować ustalić z drugim małżonkiem, czy będzie on chciał orzekania o winie, czy też nie.

Jeżeli posiadacie wspólne małoletnie dzieci, oprócz kwestii winy (jak wyżej) pojawia się kilka dodatkowych kwestii do uregulowania. Warto wiedzieć, że każda z tych kwestii – jeżeli będzie sporna – będzie wydłużała postępowanie rozwodowe.

I tak, mając wspólne małoletnie dzieci, sąd będzie rozstrzygał o: władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka/dzieci, kontaktach z dzieckiem/z dziećmi oraz o alimentach. Wszystkie te rozstrzygnięcia muszą znaleźć się w wyroku rozwodowym. Jeżeli jednak jesteście w stanie wypracować porozumienie w tych kwestiach, to w dalszym ciągu istnieje szansa na szybki rozwód.

Jakie dokumenty dołączyć do pozwu?

Żeby otrzymać szybki rozwód, do pozwu warto dołączyć porozumienie o warunkach rozwodu. Jeżeli oboje jesteście zgodni co do tego, że nie chcecie orzekania o winie i chcecie szybko zakończyć etap życia, w którym pozostawaliście wspólnie w małżeństwie, warto do pozwu dołączyć dokument, w którym zgodnie oświadczycie, że będziecie zgodnie wnosić o rozwód bez orzekania o winie stron. Dokument taki powinien zostać własnoręcznie podpisany przez każdego z małżonków.

Jeżeli posiadacie natomiast wspólne małoletnie dzieci, to do pozwu warto dołączyć porozumienie o warunkach rozwodu wraz z rodzicielskim planem wychowawczym. Może to zostać sporządzone w formie jednego dokumentu. Więcej na temat tego porozumienia przeczytasz tutaj: https://adwokatbajtek.pl/rodzicielski-plan-wychowawczy/.

Jak napisać pozew o rozwód

Jeżeli macie już przygotowane porozumienie o warunkach rozwodu albo/i porozumienie rodzicielskie, to w treści samego pozwu warto jeszcze zasygnalizować sądowi, że zależy Wam na szybkim rozwodzie.

Przechodząc do konkretów, do pozwu warto wpisać wniosek o rozpoznanie Waszej sprawy na tzw. posiedzeniu niejawnym. Potocznie będzie to wówczas rozwód bez rozprawy. Sąd po zapoznaniu się z pozwem i odpowiedzią na pozew może uznać, że rzeczywiście nie ma już żadnych kwestii spornych. Gdyby takie były, to sąd w sytuacji konfliktu małżonków musi arbitralnie rozstrzygnąć. Wtedy istnieje szansa, że sąd wyda wyrok rozwodowy bez wyznaczania terminu rozprawy i bez wzywania Was do sądu. Praktyka w sądach w Polsce wygląda w tym zakresie jednak różnie. Niektóre sądy z powodzeniem stosują to rozwiązanie wprowadzone już w okresie obowiązywania pandemii. Niektóre sądy podchodzą do takiego rozwiązania wciąż niestety sceptycznie.

Wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym warto też wpisać wniosek o odebranie na piśmie stanowisk stron, czyli małżonków, gdyż przesłuchanie stron jest obowiązkowym dowodem w sprawie o rozwód. Alternatywą dla przesłuchiwania stron na rozprawie jest właśnie odebranie od stron stanowisk na piśmie.

Porada prawna sprawa o rozwód

Rozwód to niezwykle trudne i bolesne doświadczenie. Nie należy przy tym zapominać, że rozwód w rozumieniu sądowym to szereg czynności procesowych. Jest tak, że do sprawy o rozwód należy się odpowiednio przygotować. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata rozwodowego. Na konsultację w sprawie rozwodu umówisz się poniżej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.