Rozwód czy separacja
W trakcie konsultacji w mojej Kancelarii często spotykam się z pytaniem: rozwód czy separacja. Pytanie to najczęściej słyszę od Klientów, którzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji o rozstaniu. Z jednej strony widzą jeszcze szansę dla związku, z drugiej zaś – nie chcą tkwić w ciągłym stanie zawieszenia.
Na temat rozwodu i separacji znajduje się już dużo treści na stronie Kancelarii. O rozwodzie więcej przeczytasz tutaj. Temat separacji szczegółowo opisuję tutaj.
Artykuł w sposób syntetyczny omawia podobieństwa i różnice obu instytucji prawnych. Pozwala też przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie: rozwód czy separacja.
Rozwód czy separacja – podobieństwa
Co do zasady i rozwód, i separacja mają wiele cech wspólnych. Podobieństwa te są następujące:
- Podstawowa przesłanka rozwodu i separacji – rozkład pożycia małżeńskiego. Przy separacji wystarczy, by rozkład ten był zupełny. Dla orzeczenia rozwodu konieczne jest, żeby był to rozkład zupełny i trwały.
- Niedopuszczalność wyroku/postanowienia w tych samych sytuacjach. I tak, sąd nie będzie mógł orzec ani o separacji, ani o rozwodzie w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy rozwód (separacja) byłby sprzeczny z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Po drugie, będzie to miało miejsce wtedy, gdyby rozwód (separacja) miał być sprzeczny z tzw. zasadami współżycia społecznego.
- Takie same są kryteria, na podstawie których sąd ustala, który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Wina ma taki sam wpływ na kwestię obowiązku alimentacyjnego po rozwodzie (separacji),
- W obu postępowaniach można wnosić o to, żeby sąd zaniechał orzekania o winie,
- W obu sprawach sąd dodatkowo orzeka o kwestiach dotyczących małoletnich dzieci stron. A zatem o: władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka, alimentach na dziecko (istnieje możliwość zawarcia porozumienia rodzicielskiego.
- W obu przypadkach z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.
Różnice między rozwodem a separacją
- Podstawowa różnica jest taka, że na skutek orzeczenia separacji, małżonkowie nadal pozostają małżeństwem. Nie ma więc możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiego ani przez żonę, ani przez męża.
- Do orzeczenia separacji nie jest konieczne, żeby rozkład pożycia był trwały. Wystarczy, że jest zupełny.
- Rozwód może toczyć się tylko w postępowaniu procesowym. Krótko mówiąc, jedynym dopuszczalnym pismem wszczynającym postępowanie jest pozew o rozwód. W przypadku separacji, tryb postępowania będzie zależny od jednej okoliczności. Mianowicie od tego, czy małżonkowie zgodnie wnoszą o separację bądź też wnosi o to tylko jedna strona. Przy zgodnym żądaniu i przy założeniu, że strony nie mają małoletnich dzieci, składa się wniosek o orzeczenie separacji. W tym przypadku będzie to postępowanie nieprocesowe. Zakończy się wydaniem postanowienia o orzeczeniu separacji, a nie wyroku. W każdym innym przypadku pismem wszczynającym będzie pozew o separację.
Porada prawna rozwód separacja
Rozwód to niezwykle trudne i bolesne doświadczenie. Nie należy przy tym zapominać, że rozwód w rozumieniu sądowym to szereg czynności procesowych. Jest tak, że do sprawy o rozwód należy się odpowiednio przygotować. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata rozwodowego. Na konsultację w sprawie rozwodu umówisz się poniżej.