Rozwód czy separacja – podobieństwa i różnice

rozwód czy separacja

Rozwód czy separacja

W trakcie konsultacji w mojej Kancelarii często spotykam się z pytaniem: rozwód czy separacja. Pytanie to najczęściej słyszę od Klientów, którzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji o rozstaniu. Z jednej strony widzą jeszcze szansę dla związku, z drugiej zaś – nie chcą tkwić w ciągłym stanie zawieszenia.

Na temat rozwodu i separacji znajduje się już dużo treści na stronie Kancelarii. O rozwodzie więcej przeczytasz tutaj. Temat separacji szczegółowo opisuję tutaj.

Artykuł w sposób syntetyczny omawia podobieństwa i różnice obu instytucji prawnych. Pozwala też przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie: rozwód czy separacja.

Rozwód czy separacja – podobieństwa

Co do zasady i rozwód, i separacja mają wiele cech wspólnych. Podobieństwa te są następujące:

  1. Podstawowa przesłanka rozwodu i separacji – rozkład pożycia małżeńskiego. Przy separacji wystarczy, by rozkład ten był zupełny. Dla orzeczenia rozwodu konieczne jest, żeby był to rozkład zupełny i trwały.
  2. Niedopuszczalność wyroku/postanowienia w tych samych sytuacjach. I tak, sąd nie będzie mógł orzec ani o separacji, ani o rozwodzie w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy rozwód (separacja) byłby sprzeczny z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Po drugie, będzie to miało miejsce wtedy, gdyby rozwód (separacja) miał być sprzeczny z tzw. zasadami współżycia społecznego.
  3. Takie same są kryteria, na podstawie których sąd ustala, który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Wina ma taki sam wpływ na kwestię obowiązku alimentacyjnego po rozwodzie (separacji),
  4. W obu postępowaniach można wnosić o to, żeby sąd zaniechał orzekania o winie,
  5. W obu sprawach sąd dodatkowo orzeka o kwestiach dotyczących małoletnich dzieci stron. A zatem o: władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka, alimentach na dziecko (istnieje możliwość zawarcia porozumienia rodzicielskiego.
  6. W obu przypadkach z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

rozwód czy separacja

 

Różnice między rozwodem a separacją

  1. Podstawowa różnica jest taka, że na skutek orzeczenia separacji, małżonkowie nadal pozostają małżeństwem. Nie ma więc możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiego ani przez żonę, ani przez męża.
  2. Do orzeczenia separacji nie jest konieczne, żeby rozkład pożycia był trwały. Wystarczy, że jest zupełny.
  3. Rozwód może toczyć się tylko w postępowaniu procesowym. Krótko mówiąc, jedynym dopuszczalnym pismem wszczynającym postępowanie jest pozew o rozwód. W przypadku separacji, tryb postępowania będzie zależny od jednej okoliczności. Mianowicie od tego, czy małżonkowie zgodnie wnoszą o separację bądź też wnosi o to tylko jedna strona. Przy zgodnym żądaniu i przy założeniu, że strony nie mają małoletnich dzieci, składa się wniosek o orzeczenie separacji. W tym przypadku będzie to postępowanie nieprocesowe. Zakończy się wydaniem postanowienia o orzeczeniu separacji, a nie wyroku. W każdym innym przypadku pismem wszczynającym będzie pozew o separację.

rozwód czy separacja

 

Porada prawna rozwód separacja

Rozwód to niezwykle trudne i bolesne doświadczenie. Nie należy przy tym zapominać, że rozwód w rozumieniu sądowym to szereg czynności procesowych. Jest tak, że do sprawy o rozwód należy się odpowiednio przygotować. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata rozwodowego. Na konsultację w sprawie rozwodu umówisz się poniżej.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.