Możliwości zarobkowe
Alimenty
Kwestia alimentów na dziecko ustalana jest przez sąd najczęściej w toku sprawy o rozwód. Alimenty mogą być też ustalane w sprawie sądowej o separację. Zarówno sprawa o rozwód, jak i sprawa o separację, toczą się przed sądem okręgowym. W sytuacji, gdy rodzice małoletniego dziecka nie są małżeństwem, alimentów dochodzić można w drodze standardowego pozwu o alimenty (lub o podwyższenie alimentów) wnoszonego do sądu rejonowego.
Ustalając wysokość alimentów, każdy sąd bierze pod uwagę dwa podstawowe kryteria. Po pierwsze, są to tak zwane usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka, na rzecz którego mają zostać zasądzone alimenty. Drugie kryterium to możliwości zarobkowe zobowiązanego, czyli tego rodzica, który ma być zobowiązany do łożenia alimentów na dziecko.
Możliwości zarobkowe a rzeczywiste zarobki
Zgodnie z treścią artykułu 135 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Z powyższego wynika więc przede wszystkim, że sąd powinien brać pod uwagę możliwości zarobkowe, a nie rzeczywiste zarobki tej osoby (najczęściej więc tego z rodziców), która ma być zobowiązana do płacenia alimentów na dziecko. Przyjmuje się, że „zakres świadczeń alimentacyjnych wyznaczają takie zarobki i dochody, jakie osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy należytym wykorzystaniu swoich zdolności” (źródło: komentarz do art. 135 k.r.o., red. serii Osajda, 2024, wyd. 11, Legalis). Co więcej, uchylenie się przeto przez zobowiązanego do alimentacji od podjęcia pracy w ogóle lub od podjęcia pracy lepiej płatnej, ale wymagającej większego wysiłku, nie zwalnia go – zwłaszcza gdy chodzi o obowiązek alimentacyjny wobec dziecka – od łożenia na utrzymanie i wychowanie dziecka w granicach zarobków możliwych do osiągnięcia” (uchw. SN (PSIC) z 9.6.1976 r., III CZP 46/75, OSNC 1976, Nr 9, poz. 184, teza XII, pkt 2).
Z praktyki wskazać można, że sąd ustalając możliwości zarobkowe zobowiązanego będzie ustalał: wykształcenie zobowiązanego, ukończone kursy/szkolenia, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wiek czy też szeroko pojęty stan zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). Jeśli sąd dojdzie do przekonania, że możliwości zarobkowe zobowiązanego do płacenia alimentów nie są przez niego należycie wykorzystywane, w dalszej kolejności sąd najpewniej będzie dążył do ustalenia, dlaczego tak jest.
Możliwości zarobkowe – jak je udowodnić?
Strona występująca o zasądzenie alimentów, czyli strona powodowa (w praktyce – małoletnie dziecko reprezentowane przez dorosłego rodzica), najczęściej nie wie dokładnie, jaka jest sytuacja majątkowa czy też sytuacja zawodowa zobowiązanego do alimentów, czyli pozwanego lub pozwanej (w praktyce – drugiego rodzica dziecka uprawnionego do alimentów). Nie wie zatem, jakie są możliwości zarobkowe tej osoby.
W takim przypadku, w uzasadnieniu pozwu o alimenty (lub podwyższenie alimentów) warto wskazać, gdzie według wiedzy powoda, strona pozwana pracowała w przeszłości lub pracuje, jakie ma znane powodowi wykształcenie, czy posiada majątek ruchomy lub nieruchomości, jaki jest stan zdrowia pozwanego. Warto również już w samym pozwie zażądać, by pozwany w odpowiedzi na pozew o alimenty przedłożył swoje zaświadczenie o zarobkach oraz zeznanie podatkowe PIT za ostatni rok.
Alimenty - porada prawna
Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej.
Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.
W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania.
Następnie wpisz swoje podstawowe dane.
Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.
Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!