Separacja a dziedziczenie

separacja a dziedziczenie

Separacja a dziedziczenie

Separacja jest instytucją podobną do rozwodu. Istnieje wiele podobieństw i kilka różnic między rozwodem a separacją. Często w rozmowach klientami słyszę też pytanie o kwestie spadkowe. Mówiąc wprost: klienci pytają mnie, czy małżonkowie w separacji dziedziczą po sobie. Kwestia spadek a dziedziczenie jest tematem dzisiejszego artykułu.

Co to jest separacja

O separacji możemy mówić wtedy, gdy między małżonkami wystąpił tzw. zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W odróżnieniu od przesłanek rozwodu, rozkład ten nie musi być trwały. Poprzez ustanowienie separacji, małżonkowie chcą uporządkować prawnie kryzys w ich małżeństwie. Jednocześnie, nie zamykają sobie drogi do powrotu do małżeństwa za jakiś czas. Więcej o separacji przeczytasz tutaj.

Separacja a dziedziczenie ustawowe

Jeżeli separacja została orzeczona przez sąd (a zatem jest separacją prawną, a nie tylko faktyczną), to skutki w sferze spadkowej są takie same jak w przypadku rozwodu. To oznacza, że skutkiem separacji sądowej jest zatem pozbawienie małżonków prawa do dziedziczenia po sobie na podstawie ustawy.

Warunek jest tutaj taki, że wyrok orzekający separację będzie prawomocny przed śmiercią spadkodawcy (przed otwarciem spadku). To samo dotyczy też postanowienia o orzeczeniu separacji (w przypadku separacji na zgodny wniosek małżonków).

W takim stanie rzeczy małżonkowie tracą też chociażby prawo do zachowku.

Separacja a testament

Pozostawanie przez małżonków w separacji sądowej (prawnej), nie wyklucza możliwości dziedziczenia testamentowego. Jest więc możliwe, że jeden z małżonków powoła drugiego do spadku w testamencie, a w chwili śmierci spadkodawcy, strony będą w separacji. W takim układzie, odpowiadając na pytanie o spadek a dziedziczenie testamentowe trzeba odpowiedzieć, że małżonkowi który pozostał przy życiu, będzie przysługiwał spadek zgodnie z treścią testamentu.

W testamencie małżonek pozostający przy życiu może zostać powołany do spadku. Spadkodawca może też uczynić na jego rzecz zapis windykacyjny lub zapis zwykły.

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z adwokatem doświadczonym w sprawach rodzinnych i spadkowych.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.