Jak sąd oblicza alimenty

jak sąd oblicza alimenty

Jak sąd oblicza alimenty

Wysokość alimentów na dziecko może zostać obliczona albo samodzielnie przez rodziców dziecka, albo przez niezależny sąd. Pierwsza opcja to rozwiązanie ugodowe. W tym wariancie rodzice są w stanie w porozumieniu po pierwsze oszacować koszty utrzymania ich dziecka (dzieci) w skali miesiąca czy roku, a po drugie – zawrzeć ugodę alimentacyjną. Druga opcja to opcja sądowa. Po wniesieniu pozwu o alimenty, wysokość środków finansowych należnych danemu dziecku ustali sąd. O tym, jak sąd oblicza alimenty, przeczytasz poniżej.

Zgodnie z treścią artykułu 135 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Jak zatem widać, odpowiadając na pytanie jak sąd oblicza alimenty, widzimy, że sąd bierze pod uwagę dwa kryteria.

Jak sąd oblicza alimenty – koszty utrzymania dziecka

Sąd oblicza alimenty głównie na podstawie dokumentów (dowodów) znajdujących się w aktach prawy oraz na podstawie zeznań rodziców dziecka uprawnionego do alimentów. W sprawach sądowych o alimenty, raczej rzadko przesłuchiwane są osoby inne niż matka i ojciec dziecka.

W praktyce, już w pozwie o alimenty warto rozpisać sądowi możliwie szczegółowo, jakie wydatki ponosimy na dziecko. Należy pamiętać, że sąd ustala alimenty opierając się na danych i informacjach podanych przez rodziców i popartych stosownymi dowodami.

Zestawienie kosztów utrzymania dziecka jest szczególnie czytelne wtedy, gdy zredagowane jest w formie tabeli. W tabeli wpisujemy konkretny rodzaj wydatku (np. wyżywienie, środki kosmetyczne, odzież, rozrywka, zajęcia dodatkowe itd.) oraz kwotę danego wydatku w skali miesiąca, kwartału czy roku.

Odpowiadając na pytanie, jak sąd ustala alimenty w kontekście kosztów utrzymania dziecka należy pamiętać, że sąd w swoich wyliczeniach bierze pod uwagę nie wszystkie wskazane przez rodziców dziecka wydatki, lecz jedynie te wydatki, które sąd uznaje za usprawiedliwione.

W orzecznictwie podkreśla się, że„przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumieć należy potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu – odpowiedni do jego wieku i uzdolnień – prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy„.

Nadto, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, na usprawiedliwione potrzeby uprawnionego składają się na potrzeby materialne i niematerialne, albowiem obydwa te rodzaje potrzeb są ze sobą sprzężone i tylko ich łączne zaspokojenie zapewnia godziwą egzystencję. Są one uzależnione od indywidualnych cech uprawnionego, tj. od wieku, stanu zdrowia, zawodu, pozycji społecznej i dotychczasowej stopy życiowej (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 roku, sygn. akt: III CZP 91/86, System Prawny Legalis).

Jak sąd oblicza alimenty – możliwości zarobkowe

Wiemy już więc częściowo, jak sąd oblicza alimenty. Po ustaleniu wysokości usprawiedliwionych kosztów utrzymania dziecka, sąd bedzie badał drugie kryterium z art. 135 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli możliwości zarobkowe tego z rodziców, który ma płacić alimenty na rzecz dziecka. W praktyce, najczęściej zobowiązanym do alimentacji będzie ten rodzic, z którym dziecko nie mieszka na stałe.

Co ważne, przez ustawowe określenie „możliwości zarobkowe i majątkowe” rozumieć należy nie tylko zarobki i dochody rzeczywiście uzyskiwane, lecz te zarobki i dochody, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki oraz stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych (tak komentarz do art. 135 k.r.o. red. Karcz/Romańska, 2022, wyd. 5, dostęp System Prawny Legalis).

Osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, zwłaszcza obowiązek względem swych dzieci niezdolnych jeszcze do samodzielnego utrzymania się, powinna w pełni wykorzystywać swe siły, kwalifikacje i uzdolnienia w celu uzyskiwania dochodów niezbędnych do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb osób uprawnionych do alimentacji. Jeżeli zobowiązany nie wykorzystuje posiadanych możliwości i w celu uchylenia się od świadczeń alimentacyjnych lub wskutek innych zawinionych przyczyn nie podejmuje pracy, odpowiedniej do przygotowania zawodowego, warunków zdrowotnych oraz realnie istniejących możliwości w rejonie jego zamieszkania, jego możliwości zarobkowe ocenia się według zarobków, jakie osiągnąłby, gdyby podjął stosowne zatrudnienie (tak orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 9 stycznia 1959 roku, sygn. akt: 3 CR 212/58, OSNCK 1960, Nr 2, poz. 48)

Alimenty - porada prawna online

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

porada prawna

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

porada prawna

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

porada prawna

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

porada prawna

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.