Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka

jak obliczyć koszty utrzymania dziecka

Koszty utrzymania dziecka

Wysokość alimentów, którą w danej sprawie zasądzi sąd, można w przybliżeniu obliczyć w oparciu o kilka informacji.

Po pierwsze, należy obliczyć tzw. usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka.

Po drugie, należy rozpisać i udokumentować bądź wystarczająco uprawdopodobnić możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Po trzecie, uzupełniająco, należy opisać (i udokumentować/uprawdopodobnić) sytuację życiową, finansową i majątkową drugiego z rodziców (to znaczy najczęściej tego, z którym dziecko mieszka na stałe).

Przedmiotem niniejszego artykułu jest pierwszy składnik – a zatem koszty utrzymania dziecka.

 

Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka

W swojej praktyce zawodowej, w sprawach o alimenty występuję w dwóch rolach.

Po pierwsze – jako adwokat, a zatem jako pełnomocnik jednej ze stron w sprawie o alimenty.

Po drugie, jako mediator – zawsze wtedy, gdy zgłaszają się do mnie bądź sami zainteresowani ugodą (najczęściej rodzice małoletniego dziecka). W charakterze mediatora występuję również wtedy, gdy otrzymuję skierowanie do mediacji bezpośrednio z sądu.

W każdym przypadku, podstawowym narzędziem, na podstawie którego obliczam koszty utrzymania dziecka jest przygotowana przeze mnie osobiście, autorska tabela, zawierająca zestawienie powtarzających się w większości spraw kosztów utrzymania dziecka.

W zależności od konkretnej sytuacji, tabelę tę wypełniam wspólnie z rodzicami/rodzicem dziecka, bądź też proszę o samodzielne wypełnienie tabeli przez stronę/strony.

Zawsze, a szczególnie w przypadku, gdy przed wystąpieniem o alimenty rodzice dziecka byli w związku (niekoniecznie przy tym w małżeństwie), bierzemy pod uwagę zasadę równej stopy życiowej.

Tabelę z kosztami utrzymania dziecka oraz omówieniem poszczególnych wydatków znajdziesz tutaj.

Koszty utrzymania mieszkania

Do kosztów utrzymania dziecka zaliczymy w pierwszej kolejności koszty utrzymania mieszkania, w którym dziecko zamieszkuje. 

W tej kategorii uwzględnimy w szczególności następujące wydatki:

  • Czynsz dla wynajmującego (w przypadku wynajmowanego mieszkania),
  • Czynsz do spółdzielni/wspólnoty
  • Prąd,
  • Gaz,
  • Woda,
  • Ścieki (ew. wywóz szamba)
  • Ogrzewanie (zakup opału lub zaliczka na centralne ogrzewanie)
  • Fundusz remontowy
  • Telewizja i Internet

 

Co ważne, do tego wydatku nie zaliczymy kosztów wynikających z regulowania przez rodziców rat kredytu hipotecznego. Dotychczasowa linia orzecznicza jest taka, że kredytu hipotecznego nie uwzględniamy, ponieważ jego spłata przyczynia się do zwiększania majątku rodzica (właściciela nieruchomości), a nie dziecka.

 W przypadku wydatku na wyżywienie sprawdzamy przede wszystkim, czy dziecko ma specjalną dietę, nietolerancję na określone składniki bądź też specjalną dietę pudełkową.

Bierzemy pod uwagę, czy spożywa posiłki w przedszkolu/szkole/stołówce.

W przypadku dziecka do wieku przedszkolnego uwzględniamy też, czy dziecko jest karmione piersią, czy nie.

Jeżeli dziecko spożywa posiłki w placówce edukacyjnej, uwzględniamy również ten wydatek. Wskazujemy, czy w danym przypadku jest to kwota stała płatna miesięcznie, czy też zależna od ilości dni spędzanych przez dziecko w placówce w miesiącu (w tym przypadku wskazujemy uśrednioną, orientacyjną kwotę).

Koszty utrzymania dziecka - odzież, obuwie

Wydatek ten obliczamy uwzględniając w szczególności, czy dotychczas odzież i obuwie były kupowane w sklepach sieciowych typu Pepco/Kik/Lidl/Biedronka, czy też w sieciach typu H&M/Sinsay/House/Reserved itp. czy też w droższych sklepach np. Zara/Newbie/Gomez/VanGraaf itp.

 

Kosmetyki, środki higieny

Standardowo przyjmujemy tu kwotę ok. 100-150 złotych miesięcznie.

W przypadku młodszych dzieci, do tej kategorii zaliczymy wydatki związane chociażby z zakupem pampersów, chusteczek nawilżanych, kosmetyków do pielęgnacji skóry, emolientów itd.

Uwzględniamy też ewentualne produkty specjalistyczne, np. w przypadku problemów dermatologicznych/ alergicznych dziecka bądź też chorób takich jak łuszczyca i podobne.

Udział dziecka w zakupie chemii domowej

Najczęściej przyjmujemy tu uśrednioną kwotę ok. 50-100 złotych, argumentując, że jest to kwota wydatkowana na zakup produktów takich jak: środki do czyszczenia łazienki, papier toaletowy, wyposażenie zmywarki, worki do odkurzacza (jeśli dotyczy) itp.

Wyjazdy - koszty utrzymania dziecka?

W przypadku tego wydatku uwzględniamy w szczególności, jak dotychczas dziecko spędzało wakacje letnie i ferie zimowe.

Sprawdzamy, czy dziecko brało udział w koloniach, zorganizowanych wycieczkach, czy też wyjeżdżało z rodzicami poza miejsce zamieszkania i dokąd (czy np. nad polskie morze, w polskie góry, czy do Europy, czy w dalsze destynacje – np. Malediwy, Meksyk, Zanzibar itp).

Koszty utrzymania dziecka - szkoła

Jeżeli dziecko uczęszcza do płatnego przedszkola (szkoły), to podajemy w miarę dokładnie tę ponoszoną kwotę.

Zaliczamy tu też wydatki na komitet rodzicielski, składkę klasową, koszty wycieczek szkolnych, ubezpieczenie.

Uwzględnimy tu też uśrednione wydatki na bieżące zakupy zeszytów, długopisów, produktów plastycznych, dodatkowych podręczników itd.

Do wydatku miesięcznego zaliczymy też koszty wyprawki do przedszkola / szkoły, który to wydatek średnio ponoszony jest przez rodziców raz w roku. Wydatek ten dzielimy dlatego na 12 i uzyskaną kwotę zaliczamy do wydatku miesięcznego.

Rozrywka

Tu podobnie jak we wcześniejszych kategoriach, wysokość tego kosztu będzie zależna po pierwsze, od wieku dziecka, a po drugie, od dotychczasowej stopy życiowej. I tak, przyjmujemy tu uśrednioną kwotę wydatków miesięcznych przykładowo na: wyjście do kina, na basen, do teatru, do restauracji, na pizzę, do sali zabaw, do teatrzyku dla dzieci i inne. Mogą to być kwoty wydatkowane bądź bezpośrednio przez rodziców, bądź też (szczególnie w przypadku starszych dzieci) kwoty przekazywane dzieciom przez rodziców na dany cel.

W przypadku starszych dzieci, jako koszty utrzymania dziecka możemy zaliczyć również kwoty przeznaczane na tzw. kieszonkowe dla dziecka oraz koszty abonamentu telefonicznego dziecka.

Koszty utrzymania dziecka - zdrowie

Wizyty lekarskie, zakup leków

Wydatek ten będzie szczególnie istotny, gdy dziecko choruje przewlekle i w związku z tym przyjmuje konkretne leki (w tym leki na receptę). Warto tutaj wskazać konkretnie, na co choruje dziecko, a następnie opisać, jakie wizyty lekarskie (u lekarzy jakich specjalności) są wobec tego niezbędne i jak często. 

Witaminy i suplementy diety 

Tutaj w zależności od tego, czy dziecko przyjmuje dane witaminy i suplementy diety na co dzień, wraz ze wskazaniem, jakie to są konkretnie produkty i jaki jest powód ich podawania dziecku. 

Koszty utrzymania dziecka - zajęcia dodatkowe

Do tej kategorii zaliczymy przykładowo wydatki na:

  • zajęcia sportowe (np. treningi karate, boksu, piłki nożnej, akrobatyki),
  • zajęcia kreatywne (artystyczne, śpiew, plastyczne, gry na instrumencie),
  • treningi jazdy konnej, tenisa,
  • nauka języka obcego,
  • inne.
  • korepetycje (wskazując w uzasadnieniu pozwu, dlaczego dziecko wymaga korepetycji z danego zakresu – np. przygotowuje się do matury, ma zaległości z powodu choroby, ma trudności edukacyjne, wolniej przyswaja informacje itd.
 

Co ważne, zaliczamy tu wydatki rzeczywiście ponoszone, a nie dopiero hipotetyczne. W czasie konsultacji w kancelarii lub mediacji często bowiem słyszę, że rodzic/rodzice dopiero planują zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe. W takim przypadku ten hipotetyczny koszt nie będzie uwzględniony przez sąd.

Koszty dojazdu - paliwo, komunikacja

W zależności od sytuacji i potrzeb danego dziecka. Trzeba wskazać, że ten wydatek jest często kontrowersyjny i nierzadko stanowi element sporu między rodzicami. Wliczamy go w koszty utrzymania dziecka przykładowo wtedy, gdy dziecko jest dowożone samochodem do szkoły czy na zajęcia dodatkowe. Wówczas drugi rodzic często argumentuje, że dziecko może dojeżdżać do szkoły autobusem lub pociągiem, co jest tańszym rozwiązaniem. Często też wskazuje się, że przecież rodzic i tak jedzie w jednym kierunku do pracy, a dziecko do szkoły zawozi niejako jedynie „po drodze”. Orientacyjnie podajemy tu więc kwotę ok. 100-200 zł miesięcznie.

Dodatkowe koszty utrzymania dziecka

 

W zależności od sytuacji i potrzeb danego dziecka, w szczególności jeżeli w przeszłości dla dziecka były wyprawiane urodziny (w domu bądź w innym miejscu – np. na Sali zabaw czy w restauracji). Wliczymy tu też orientacyjny koszt zakupu tortu urodzinowego, dekoracji urodzinowych czy też prezentu (zgodnie z dotychczasową stopą życiową rodziny).

Ostatnią kategorią są tzw. nieplanowane wydatki, które również można zaliczyć jako koszty utrzymania dziecka. W tabeli jest też miejsce na wpisanie dodatkowych, innych wydatków, które stanowią koszty utrzymania dziecka, a które nie zostały wskazane w tabeli.

Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka

Odpowiadając zatem na pytanie, jak obliczyć koszty utrzymania dziecka, trzeba dokonać zsumowania wszystkich opisanych powyżej wydatków. Następnie uwzględnić należy jeszcze: możliwości finansowe zobowiązanego do alimentów, sytuację życiową i zawodową drugiego rodzica oraz zakres tzw. osobistych starań drugiego rodzica o wychowanie i utrzymanie dziecka. 

Ugoda alimentacyjna

Kwestię alimentów można uregulować ugodowo lub w wyroku sądowym. W sytuacji, gdy rodzice dziecka są w stanie porozumieć się co do wysokości alimentów samodzielnie, warto zgłosić się do mediatora sądowego i zawrzeć ugodę, którą następnie zatwierdzi sąd. Zawarcie ugody przed mediatorem sądowym pozwala na uzyskanie dokładnie takiego samego skutku, jak w przypadku wydania przez sąd wyroku w sprawie o alimenty.

Porada prawna - alimenty

 

Jeżeli wypracowanie porozumienia nie jest możliwe, pozostaje ścieżka sądowa. Sporządzają pozew o alimenty, a także dalej już w toku sprawy sądowej, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata rodzinnego. Zapraszam do zarezerwowania terminu porady prawnej. Spotkania z Klientami odbywamy stacjonarnie oraz w formule online.

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

porada prawna

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

porada prawna

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

porada prawna

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

porada prawna

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

Zarezerwuj termin porady prawnej

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.