Jak napisać pozew o alimenty
Sprawę alimentów na dziecko rozwiązać można w drodze polubownej lub na drodze postępowania sądowego. Jeśli rodzice dziecka są w stanie samodzielnie porozumieć się co do kwoty alimentów, wówczas warto skorzystać z pomocy mediatora sądowego i zawrzeć ugodę alimentacyjną. W przypadku, gdy kwota alimentów pozostaje sporna, należy skierować pozew o alimenty do właściwego sądu rejonowego. O tym, jak napisać pozew o alimenty, przeczytasz poniżej.
Pozew o alimenty – koszty utrzymania dziecka
Zgodnie z treścią art. 135 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Pozew o alimenty powinien zatem zawierać zestawienie kosztów ponoszonych na rzecz danego dziecka w skali miesiąca (z odpowiednim udziałem kosztów ponoszonych rzadziej – np. raz w roku, raz na kwartał). W mojej ocenie, zestawienie warto przygotować w formie tabeli po to, aby ułatwić sądowi zapoznanie się z wydatkami ponoszonymi w przypadku konkretnego dziecka.
Sąd rozpoznający sprawę będzie analizował zarówno pozew o alimenty, jak i odpowiedź strony pozwanej na nasz pozew. Następnie, określone wydatki wskazane w pismach procesowych, sąd będzie uznawał za usprawiedliwione (zasadne) lub nieusprawiedliwione.
Więcej informacji na temat kosztów utrzymania dziecka w sprawie o alimenty znajdziesz w moim ebooku – link poniżej.
Pozew o alimenty – możliwości zarobkowe zobowiązanego
Drugim kryterium mającym wpływ na finalną wysokość alimentów na dziecko są tak zwane możliwości zarobkowe zobowiązanego. W uproszczeniu, chodzi tutaj o sytuację zawodową i finansową pozwanego (pozwanej) w sprawie o alimenty. Warto, aby pozew o alimenty poruszał również temat sytuacji zawodowej i finansowej obojga rodziców dziecka.
Warto przy tym pamiętać, że pojęcie możliwości zarobkowych nie jest równoznaczne z wysokością wynagrodzenia za pracę (wypłaty) rodzica zobowiązanego do alimentów. Oceniając rzeczywiste możliwości zarobkowe, sąd będzie co prawda brał pod uwagę zawód i zarobki osiągane według stanu na dzień orzekania. Dodatkowo, sąd będzie również kierował się doświadczeniem zawodowym pozwanego, jego wykształceniem, ukończonymi szkoleniami i kursami, a nadto wiekiem i stanem zdrowia.
Więcej na temat możliwości zarobkowych w sprawie o alimenty przeczytasz tutaj.
Pozew o alimenty – wniosek o zabezpieczenie
Zarówno pozew o alimenty, jak i dalsze pisma procesowe składane do sądu w sprawie o alimenty, mogą zawierać tak zwany wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania sprawy.
Wniosek o zabezpieczenie zgłaszamy w sprawie o alimenty wtedy, gdy już na etapie zainicjowania sprawy o alimenty (lub jeszcze wcześniej), środki pieniężne na rzecz dziecka nie są przekazywane albo wcale, albo są przekazywane lecz w niewystarczającej wysokości. Wówczas, możemy zwrócić się do sądu o to, aby sąd zobowiązał pozwanego do przekazywania już na czas trwania postępowania określonej kwoty pieniężnej.
Więcej na temat wniosku o zabezpieczenie alimentów przeczytasz tutaj.
Pozew o alimenty – dalsze kroki w sprawie
Pozew o alimenty po jego złożeniu do sądu, będzie sprawdzany w pierwszej kolejności pod kątem tak zwanych braków formalnych. Jeśli okaże się, że takowych braków nie ma, wówczas sąd doręczy stronie pozwanej kopię pozwu i zobowiąże stronę pozwaną do złożenia następnie odpowiedzi na pozew o alimenty.
Jeśli w pozwie lub na dalszym etapie sprawy zostanie złożony wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania, wówczas w pierwszej kolejności (to znaczy przed wydaniem wyroku końcowego w sprawie) sąd zajmie się kwestią zabezpieczenia.
W sprawie o alimenty do rzadkości należy powoływanie dowodu z zeznań świadka lub świadków. Dlatego też sprawy alimentacyjne najczęściej kończą się na jednym terminie rozprawy. Na rozprawie przesłuchani zostają rodzice małoletniego dziecka, na rzecz którego mają zostać zasądzone alimenty. Po przesłuchaniu, sąd zamyka rozprawę i ogłasza wyrok. Każdej ze stron przysługuje prawo odwołania się od wyroku poprzez wniesienie apelacji do sądu wyższej instancji – w tym przypadku będzie to sąd okręgowy.
Pozew o alimenty – porada prawna
Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej.
Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.
W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania.
Następnie wpisz swoje podstawowe dane.
Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.
Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!