Brak zgody na paszport dla dziecka

brak zgody na paszport

Brak zgody na paszport dla dziecka

Co do zasady, na wyrobienie paszportu dla dziecka potrzebna jest zgoda obojga jego opiekunów prawnych, którymi najczęściej są rodzice dziecka. W sytuacji, gdy rodzice małoletniego dziecka nie są razem i pozostają ze sobą w konflikcie, kwestia zgody na wyrobienie paszportu często okazuje się być problemem. Brak zgody na paszport dla dziecka nie jest jednak problemem nie do przejścia. O tym, jak sobie z tym poradzić, przeczytasz poniżej.

Pamiętaj, że brak zgody na paszport dla dziecka nie jest problemem wtedy, gdy zgody tej nie chce wyrazić rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Na temat pozbawienia władzy rodzicielskiej więcej przeczytasz tutaj.

Jeżeli zaś rodzice dziecka żyją osobno, a ich władza rodzicielska nad dzieckiem jest ukształtowana w najpopularniejszy sposób – czyli powierzona jednemu rodzicowi, a drugiemu ograniczona do tzw. współdecydowania o istotnych sprawach w życiu dziecka, brak zgody na paszport dla dziecka najpewniej skończy się w sądzie.

Brak zgody na paszport - wniosek do sądu

Postępowanie w sprawie zgody zastępczej na wyrobienie paszportu inicjuje wniosek składany do sądu. We wniosku należy opisać stan faktyczny sprawy, wskazać że drugi z rodziców nie chce wyrazić zgody i z jakiego powodu. Do wniosku należy dołączyć:

  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, którego dotyczy wniosek,
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej od pozwu.

Dodatkowo, jeśli przed złożeniem pisma w sądzie, były podejmowane próby polubownego uzyskania zgody na paszport od drugiego rodzica, warto przedłożyć sądowi wraz z wnioskiem przykładowo zrzuty ekranu korespondencji pisemnej z drugim rodzicem, w której wyrażony jest brak zgody na paszport.

Należy pamiętać, iż od momentu złożenia wniosku w sądzie do momentu rozprawy i podjęcia decyzji przez sąd, minie najczęściej kilka miesięcy. Dlatego też, planując chociażby letni wypoczynkowy wyjazd zagraniczny z dzieckiem, temat braku zgody na paszport warto poruszyć kilka lub nawet kilkanaście miesięcy wcześniej przed planowanym wyjazdem.

Brak zgody na paszport - rozprawa w sądzie

Przed wydaniem decyzji w sprawie paszportu, sąd wyznaczy termin rozprawy, na który wezwie oboje opiekunów prawnych dziecka (czyli najczęściej oboje rodziców). będzie to zatem po pierwsze wnioskodawca, czyli ten z rodziców, który składa do sądu wniosek o wyrażenie zgody na wyrobienie paszportu. Drugi rodzic (czyli ten, który nie chce wyrazić zgody) będzie tak zwanym uczestnikiem postępowania.

Na rozprawie oboje rodzice będą przesłuchani. Po wysłuchaniu racji obojga rodziców, sąd podejmie decyzję i wyda postanowienie w sprawie. Należy pamiętać, że sąd kieruje się zawsze dobrem dziecka i z tej perspektywy ocenia złożony wniosek.

Brak zgody na paszport - do jakiego sądu złożyć wniosek?

W przypadku,  gdy brak jest zgody na paszport ze strony jednego z rodziców, sprawę będzie rozpoznawał tak zwany sąd opiekuńczy. Właściwość sądu, czyli konkretny sąd, do którego należy złożyć wniosek, ustalamy według miejsca zamieszkania dziecka, względem którego paszport ma finalnie zostać wyrobiony. Będzie to każdorazowo sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich.

Należy pamiętać, że wniosek o wyrażenie zastępczej zgody na wyrobienie paszportu składamy do sądu w dwóch egzemplarzach (wraz z załącznikami), zaś trzeci egzemplarz pisma z załącznikami zostawiamy dla siebie.

Brak zgody na paszport - opłata sądowa od wniosku

Składając wniosek o wyrażenie zgody zastępczej na wyrobienie paszportu dla dziecka, należy uiścić opłatę sądową od wniosku. Jest to opłata dla sądu za rozpoznanie sprawy i wydanie decyzji (postanowienia).

Jest to opłata stała i w każdym wypadku wynosi 100 złotych. Należy ją uiścić albo na rachunek bankowy sądu, do którego składamy wniosek, albo w kasie sądu. W pierwszym przypadku – do wniosku dołączymy potwierdzenie przelewu na dowód uiszczenia opłaty, zaś w drugim – znak opłaty sądowej, który otrzymujemy po uiszczeniu płatności bezpośrednio w kasie w sądzie.

Brak zgody na paszport – porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

porada prawna

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

porada prawna

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

porada prawna

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

porada prawna

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Adwokat Karolina Bajtek

Adwokat Karolina Bajtek

Jestem adwokatem oraz mediatorem. Główne obszary mojej działalności to: prawo rodzinne, prawo karne oraz prawo pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:
+48 600 225 332
kancelaria@adwokatbajtek.pl

Zostaw komentarz

O mnie

Nazywam się Karolina Bajtek. Jestem adwokatem oraz mediatorem. Głównymi dziedzinami mojej specjalizacji są: prawo rodzinne, prawo karne, prawo pracy.

Ostatnie posty

Znajdź mnie na Facebooku

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.