Categories: Rozwód

Rozwód czy separacja – podobieństwa i różnice

Rozwód czy separacja

W trakcie konsultacji w mojej Kancelarii często spotykam się z pytaniem: rozwód czy separacja. Pytanie to najczęściej słyszę od Klientów, którzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji o rozstaniu. Z jednej strony widzą jeszcze szansę dla związku, z drugiej zaś – nie chcą tkwić w ciągłym stanie zawieszenia.

Artykuł w sposób syntetyczny omawia podobieństwa i różnice obu instytucji prawnych. Pozwala też przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie: rozwód czy separacja.

Rozwód czy separacja - podobieństwa

Co do zasady i rozwód, i separacja mają wiele cech wspólnych. Podobieństwa te są następujące:

  1. Podstawowa przesłanka rozwodu i separacji – rozkład pożycia małżeńskiego. Przy separacji wystarczy, by rozkład ten był zupełny. Dla orzeczenia rozwodu konieczne jest, żeby był to rozkład zupełny i trwały.
  2. Niedopuszczalność wyroku (postanowienia) w tych samych sytuacjach. I tak, sąd nie będzie mógł orzec ani o separacji, ani o rozwodzie w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy rozwód (separacja) byłby sprzeczny z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Po drugie, będzie to miało miejsce wtedy, gdyby rozwód (separacja) miał być sprzeczny z tzw. zasadami współżycia społecznego. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
  3. Takie same są kryteria, na podstawie których sąd ustala, który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Wina ma taki sam wpływ na kwestię obowiązku alimentacyjnego po rozwodzie (separacji),
  4. W obu postępowaniach można wnosić o to, żeby sąd zaniechał orzekania o winie,
  5. W obu sprawach sąd dodatkowo orzeka o kwestiach dotyczących małoletnich dzieci stron. A zatem o: władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka, alimentach na dziecko (istnieje możliwość zawarcia porozumienia rodzicielskiego.
  6. W obu przypadkach z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

Rozwód czy separacja - różnice

  1. Podstawowa różnica jest taka, że na skutek orzeczenia separacji, małżonkowie nadal pozostają małżeństwem. Nie ma więc możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiego ani przez żonę, ani przez męża.
  2. Do orzeczenia separacji nie jest konieczne, żeby rozkład pożycia był trwały. Wystarczy, że jest zupełny.
  3. Rozwód może toczyć się tylko w postępowaniu procesowym. Krótko mówiąc, jedynym dopuszczalnym pismem wszczynającym postępowanie jest pozew o rozwód. W przypadku separacji, tryb postępowania będzie zależny od jednej okoliczności. Mianowicie od tego, czy małżonkowie zgodnie wnoszą o separację bądź też wnosi o to tylko jedna strona. Przy zgodnym żądaniu i przy założeniu, że strony nie mają małoletnich dzieci, składa się wniosek o orzeczenie separacji. W tym przypadku będzie to postępowanie nieprocesowe. Zakończy się wydaniem postanowienia o orzeczeniu separacji, a nie wyroku. W każdym innym przypadku pismem wszczynającym będzie pozew o separację.

Rozwód czy separacja - porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

karolina@bajtek

Recent Posts

Zagrożenie nakazaniem zapłaty – kontakty z dzieckiem

Zagrożenie nakazaniem zapłaty Kontaktowanie się rodzica (rodziców) z dzieckiem stanowi zarówno prawo, jak i obowiązek.…

1 miesiąc ago

Jak sąd oblicza alimenty

Jak sąd oblicza alimenty Wysokość alimentów na dziecko może zostać obliczona albo samodzielnie przez rodziców…

4 miesiące ago

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny Gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dziecko (dzieci), jednym…

4 miesiące ago

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty Co roku w okolicy maja i czerwca wielu…

7 miesięcy ago

Ograniczenie kontaktów z dzieckiem

Ograniczenie kontaktów z dzieckiem Zgodnie z treścią artykułu 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niezależnie od…

7 miesięcy ago

Separacja na zgodny wniosek

Separacja na zgodny wniosek Sprawa o separację może zostać rozpoznana przez sąd w jednym z…

8 miesięcy ago