Wypracowane, a następnie zawarte porozumienie rodzicielskie, wpływa również istotnie na obniżenie kosztów postępowania rozwodowego. Dlaczego?
Po pierwsze dlatego, że najczęściej w przypadku sporów rodziców o władzę rodzicielską, miejsce pobytu dziecka lub/i kontakty z dzieckiem, sąd nie rozstrzygnie tej kwestii finalnie w wyroku sam. Do podjęcia decyzji będzie potrzebował pisemnej opinii specjalistów, czyli biegłych psychologa i pedagoga. W tym celu rodzice wraz z dziećmi zostaną skierowani na badanie. Koszty finansowe pracy biegłych – czyli przeprowadzenia badania a następnie sporządzenia pisemnej opinii, poniosą finalnie strony, czyli rozwodzący się małżonkowie.
Po drugie, na koszty postępowania sądowego (w tym również rozwodowego) wpływają koszty stawiennictwa świadków w sądzie. W sytuacji, gdy porozumienie rodzicielskie zostało zawarte, najczęściej w sprawie rozwodowej będzie przesłuchany tylko jeden świadek. W sytuacji konfliktu rodziców – w szczególności o władzę rodzicielską, miejsce pobytu dziecka lub/i kontakty z dzieckiem, strony najpewniej będą zgłaszały swoich świadków w sprawie. Świadkom przysługuje zwrot kosztów stawiennictwa w sądzie. Pieniądze te są wypłacane świadkom w trakcie trwania sprawy ze środków Skarbu Państwa, a następnie w wyroku rozwodowym są rozdzielane między stronami.
Po trzecie, w przypadku zdecydowania się na pomoc adwokata doświadczonego w sprawach rodzinnych, z pewnością koszty wynagrodzenia adwokata będą niższe w sprawie, w której zawarte zostało porozumienie rodzicielskie. Będzie tak przede wszystkim dlatego, że przy „ugodowym” rozwodzie, nakład pracy adwokata będzie zwyczajnie mniejszy, niż przy rozwodzie, w którym rodzice będą spierać się o poszczególne kwestie.