Po ustaleniu terminu odpowiadającego obojgu rodzicom dziecka oraz mediatorowi, spotykamy się w mojej kancelarii na pierwszym spotkaniu mediacyjnym. Przebieg tego spotkania jest uzależniony od tego, czy rodzice uprzednio ustalili już między sobą konkretną kwotę alimentów, czy też nie.
Jeżeli kwota alimentów jest już przez rodziców wspólnie ustalona, na spotkaniu mediacyjnym przygotowujemy projekt ugody i sprawdzamy wspólnie z rodzicami dziecka poprawność dokumentu. Strony zawierają między sobą umowę o mediację, w której wskazują, że zamiast kierowania pozwu o alimenty do sądu, chcą polubownie rozwiązać sprawę alimentów na dziecko. następnie, strony wraz z mediatorem zawierają umowę o przeprowadzenie mediacji, w której „zlecają” konkretnemu mediatorowi przeprowadzenie mediacji w tej sprawie oraz ustalają wysokość wynagrodzenia mediatora. Po ustaleniu finalnej wersji ugody, rodzice dziecka w obecności mediatora podpisują ugodę.
Mediator przygotowuje protokół z mediacji, w którym krótko opisuje przebieg spotkania. Protokół ma charakter informacyjny i jest potwierdzeniem tego, że rodzice dziecka rzeczywiście spotkali się w danym dniu u mediatora i rzeczywiście zawarli ugodę.
Finalnie zatem, rodzice dziecka po przeprowadzonym spotkaniu mediacyjnym otrzymują od mediatora po jednym egzemplarzu:
- umowy o mediację,
- umowy o przeprowadzenie mediacji,
- ugody alimentacyjnej,
- protokołu z mediacji.