Zarówno w ugodzie mediacyjnej (ścieżka polubowna), jak i we wniosku o uregulowanie kontaktów (ścieżka sądowa), warto zaproponować, jak miałyby wyglądać kontakty z dzieckiem w następujących terminach:
- w dni powszednie/robocze – konkretnie w jakie dni tygodnia i w jakich godzinach mają mieć one miejsce,
- w weekendy,
- w ferie zimowe i wakacje letnie,
- Święta Bożego Narodzenia,
- Święta Wielkanocne,
- Sylwester i Nowy Rok
- długie weekendy w trakcie roku – 1-3 maja, weekend Bożego Ciała, dni wolne w okolicach 1 listopada i 11 listopada, okres świąteczno-noworoczny (od 27 grudnia do 30 grudnia),
- opcjonalnie – dni urodzin/imieniny dziecka, matki dziecka, ojca dziecka, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ojca.
Możliwe jest tylko częściowe uregulowanie kontaktów z dzieckiem. W praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice dziecka są w stanie porozumieć się we własnym zakresie co do kontaktów bieżących – np. w tygodniu roboczym (poniedziałek-piątek) i w weekend, ale nie potrafią znaleźć porozumienia co do kontaktów w ferie zimowe, wakacje letnie czy święta.
Zarówno ugoda, jak i wniosek o uregulowanie kontaktów (a finalnie – orzeczenie sądu czyli postanowienie) mogą zawierać tylko częściową regulację omawianej kwestii.
Moje doświadczenie zawodowe wskazuje na pewną zależność. Im silniejszy konflikt między rodzicami dziecka, tym bardziej szczegółowe będzie musiało być uregulowanie dotyczące kontaktów.