Categories: Rozwód

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny

Gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dziecko (dzieci), jednym z rozstrzygnięć wyroku rozwodowego jest punkt dotyczący wysokości alimentów. Alimenty w wyroku rozwodowym mogą zostać zasądzone zarówno na rzecz dziecka/dzieci stron, jak również na rzecz byłego małżonka.

Na finalną wysokość alimentów będą miały wpływ przede wszystkim dwie kwestie. Po pierwsze, sąd będzie ustalał jakie są możliwości zarobkowe (nie rzeczywiste zarobki) tego z małżonków, które będzie zobowiązane do płacenia alimentów. Sąd będzie więc badał zaświadczenia o zarobkach (dochodach), zeznania podatkowe za poprzednie lata i inne dokumenty. Będzie też brał pod uwagę wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz posiadane kompetencje i kwalifikacje zarówno żony, jak i męża.

Po drugie, sąd będzie ustalał usprawiedliwione koszty utrzymania rodziny. O tym, jak obliczyć koszty utrzymania rodziny, przeczytasz poniżej.

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny – pozew o rozwód

Już w pierwszym piśmie składanym do sądu w sprawie o rozwód, czyli w pozwie o rozwód, warto w sposób uporządkowany napisać sądowi, jakie są koszty utrzymania rodziny. Mowa tutaj zarówno o poszczególnych rodzajach wydatków (wyżywienie, opłaty, odzież itd.), jak i wysokości każdego z tych wydatków. Podobna strategia jest też zalecana przy sporządzaniu odpowiedzi na pozew o rozwód.

Odpowiadając na pytanie jak obliczyć koszty utrzymania rodziny – najlepiej przedstawić te koszty w formie tabeli. W piśmie warto rozpisać oddzielnie koszty utrzymania dziecka, koszty utrzymania żony oraz męża. Koszty w tabeli rozpisujemy w skali miesiąca.

Należy pamiętać, że cała sprawa rozwodowa będzie trwała kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. W sytuacji sporu między małżonkami, środki na tak zwane zaspokojenie potrzeb rodzinny powinny zostać zapewnione postanowieniem sądu. Dlatego też już do pozwu na rozwód (lub odpowiedzi na pozew – w zależności od danej sytuacji) warto wpisać wniosek o zabezpieczenie potrzeb rodziny na czas trwania postępowania.

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny – dowody

Rozpisane w tabeli konkretne wydatki należy następnie udokumentować. O ile wydatków takich jak wyżywienie – co do zasady – nie trzeba udowadniać (jest to oczywiste, że wszyscy robimy zakupy spożywcze – sąd również), o tyle pozostałe wydatki powinny zostać udowodnione.

Wydatki dokumentujemy głównie za pośrednictwem dowodu z dokumentów. O tym, jakie konkretnie mogą być to dowody, przeczytasz w moim ebooku „Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka”. W odniesieniu do każdej kategorii wydatków napisałam w ebooku, jakie konkretne dowody z dokumentów warto w pierwszej kolejności zgromadzić, a w drugiej – załączyć do akt sprawy o rozwód.

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny – porozumienie rodzicielskie

Dowody w postaci paragonów, faktur, potwierdzeń przelewu i inne, będą potrzebne w sprawie o rozwód najczęściej tylko wtedy, gdy między małżonkami istnieje konflikt co do kwestii alimentów.

Jeśli małżonkowie potrafią samodzielnie ustalić kwotę alimentów, wówczas istnieje duża szansa, że sąd nie będzie musiał zajmować się tą kwestią w toku samej sprawy o rozwód.

Koszty utrzymania rodziny mogą wówczas zostać tylko oszacowane – zgodnie oczywiście ze stanem faktycznym danej sprawy.

O tym, jaką kwotę alimentów małżonkowie ustalili samodzielnie, warto poinformować sąd albo w pismach procesowych (już w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszych pisach) albo w podpisanym przez małżonków porozumieniu rodzicielskim.

Tabela alimentacyjna zawarta w ebooku „Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka” jest przydatna również do samodzielnego obliczenia kosztów utrzymania rodziny, na przykład na etapie ugodowego ustalania wysokości alimentów.

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny - porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

karolina@bajtek

Share
Published by
karolina@bajtek

Recent Posts

Zagrożenie nakazaniem zapłaty – kontakty z dzieckiem

Zagrożenie nakazaniem zapłaty Kontaktowanie się rodzica (rodziców) z dzieckiem stanowi zarówno prawo, jak i obowiązek.…

1 miesiąc ago

Jak sąd oblicza alimenty

Jak sąd oblicza alimenty Wysokość alimentów na dziecko może zostać obliczona albo samodzielnie przez rodziców…

4 miesiące ago

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty Co roku w okolicy maja i czerwca wielu…

7 miesięcy ago

Ograniczenie kontaktów z dzieckiem

Ograniczenie kontaktów z dzieckiem Zgodnie z treścią artykułu 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niezależnie od…

8 miesięcy ago

Separacja na zgodny wniosek

Separacja na zgodny wniosek Sprawa o separację może zostać rozpoznana przez sąd w jednym z…

8 miesięcy ago

Dowody w sprawie o alimenty

Dowody w sprawie o alimenty Sprawa o alimenty (jak również o podwyższenie alimentów, obniżenie alimentów…

8 miesięcy ago