Co jednak w przypadku, gdy w sprawie mamy brak odpowiedzi na pozew? Będzie to sytuacja, gdy strona pozwana owszem, odebrała pozew, zapoznała się z jego treścią, natomiast nie przedstawiła swojego stanowiska na piśmie przed rozprawą.
W praktyce najczęściej będzie to wyglądało w sposób następujący. Nawet w sytuacji braku odpowiedzi na pozew o rozwód, sąd rozpoznający sprawę musi wyznaczyć rozprawę rozwodową. Na rozprawę będą wezwanie obie strony – to jest zarówno mąż, jak i żona.
Przykładowe pytania, jakie są zadaje małżonkom na rozprawie rozwodowej, znajdziesz tutaj.
Jeżeli oboje małżonkowie stawią się na wyznaczonym terminie rozprawy w budynku sądu, to sąd najpewniej zapyta tę stronę pozwaną, która nie złożyła odpowiedzi na pozew, o jej aktualne stanowisko w sprawie.
Dalsze postępowanie będzie zależało od tego, w jakim stopniu to ustne stanowisko strony pozwanej będzie zbieżne z żądaniami zawartymi w pozwie o rozwód. Jeżeli stronom uda się wypracować wspólne warunki rozwodu już bezpośrednio przed sądem na pierwszej rozprawie, wówczas bardzo prawdopodobne, że już na pierwszym terminie będzie wydany wyrok rozwodowy.
Jeżeli natomiast strona pozwana nie będzie zgadzała się z żądaniami z pozwu o rozwód, sąd najpewniej wyznaczy stronie pozwanej określony termin – w praktyce będzie to 14 dni albo 21 dni – na złożenie pisma procesowego, w którym strona pozwana zajmie aktualne stanowisko w sprawie na piśmie. Będzie to wtedy oznaczało, że rozwód nie zakończy się na pierwszej rozprawie i na pewno będzie wyznaczony kolejny termin rozprawy.