Pozew o rozwód jest standardowym pismem procesowym. Dlatego też pismo to musi odpowiadać tak zwanym wymogom formalnym, które dla każdego pisma procesowego są takie same. Wymogi te wskazuje Kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią art. 126 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, każde pismo procesowe powinno spełniać określone wymogi.
Po pierwsze – oznaczenie sądu, do którego dane pismo jest skierowane. W przypadku pozwu o rozwód będzie to zawsze sąd okręgowy, wydział cywilny.
Pozew o rozwód powinien też zawierać imiona i nazwiska lub nazwy stron (ich przedstawicieli ustawowych) i pełnomocników. Tu warto również dodać numer PESEL każdego z rozwodzących się małżonków, a nadto numer telefonu i adres e-mail.
W dalszej kolejności niezbędne jest oznaczenie rodzaju pisma – a zatem napisanie na początku pisma „Pozew o rozwód”.
Każde pismo procesowe, a zatem również i pozew o rozwód, powinno zawierać tak zwaną osnowę wniosku lub oświadczenia. Mowa tutaj zwyczajnie o treści (żądaniach) pisma.
W przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – należy wskazać fakty, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów.
Finalnie, w piśmie procesowym należy zawrzeć podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika oraz wymienienie załączników.
Jak zatem jasno widać, wymienienie (i fizyczne dołączenie) załączników do pozwu o rozwód jest wymogiem formalnym, przewidzianym przez przepisy procedury cywilnej. Załączniki do pozwu o rozwód możemy podzielić na załączniki niezbędne (obligatoryjne, konieczne) oraz dodatkowe.