Categories: Inne

Zagrożenie nakazaniem zapłaty – kontakty z dzieckiem

Zagrożenie nakazaniem zapłaty

Kontaktowanie się rodzica (rodziców) z dzieckiem stanowi zarówno prawo, jak i obowiązek. Jest niezależne od władzy rodzicielskiej. W praktyce często zdarzają się dwa następujące scenariusze. Po pierwsze, kontakty te nie są realizowane wcale, zaś rodzic nie interesuje się dzieckiem i jego sprawami. Po drugie, kontakty te co prawda mają miejsce, ale wykonywane są niezgodnie z obowiązującym harmonogramem kontaktów. środkiem prawnym, który ma zdyscyplinować rodzica (rodziców) zachowującego się w powyższy sposób, jest wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty.

Wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty

Zgodnie z treścią artykułu 59815 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.

Aby możliwe było skuteczne zainicjowanie sprawy o zagrożenie nakazaniem zapłaty, w pierwszej kolejności rodzic decydujący się na taki krok musi dysponować albo orzeczeniem sądu, albo ugodą, z których to dokumentów wynika określony harmonogram kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem (dziećmi). W praktyce będą to następujące dokumenty:

  • postanowienie zabezpieczające wydane w toku sprawy o rozwód czy o uregulowanie kontaktów,
  • postanowienie kończące postępowanie o uregulowanie kontaktów,
  • postanowienie wydane w sprawie o zmianę kontaktów,
  • wyrok rozwodowy,
  • ugoda zawarta przed mediatorem sądowym,
  • ugoda zawarta przed sądem w toku sprawy sądowej o rozwód czy też o uregulowanie (zmianę) kontaktów.

Jak napisać wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty?

We wniosku należy opisać sądowi kilka kwestii. Po pierwsze, z uzasadnienia wniosku musi wynikać, jaki dokument (orzeczenie sądu lub ugoda) reguluje kontakty rodzica z dzieckiem. Sąd musi mieć bowiem możliwość porównania harmonogramu kontaktów wynikającego z takiego dokumentu ze stanem faktycznym sprawy (czyli opisywanym we wniosku o zagrożenie nakazaniem zapłaty naruszeniem czy kilkoma naruszeniami harmonogramu kontaktów).

Jako załącznik, do wniosku należy dołączyć odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.

Wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty należy skierować do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich. Powinien to być sąd miejsca zamieszkania dziecka, którego postępowanie dotyczy, a w braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca pobytu dziecka.

Co istotne, postępowanie o zagrożenie nakazaniem zapłaty nie może zostać wszczęte z urzędu. Nawet zatem jeśli sąd rodzinny wie (np. ze sprawy o uregulowanie kontaktów), że kontakty nie są realizowane w sposób prawidłowy, to do zainicjowania sprawy o zagrożenie nakazaniem zapłaty niezbędny jest wniosek osoby uprawnionej, czyli w praktyce – najczęściej drugiego rodzica (tego, z którym dziecko przebywa i zamieszkuje na stałe).

Dwa etapy postępowania

Żeby finalnie jeden rodzic musiał płacić drugiemu rodzicowi za nierealizowanie bądź niewłaściwe realizowanie kontaktów, musi zostać wyczerpana cała procedura, na którą składają się dwa etapy postępowania.

Pierwszy etap to złożenie do sądu rejonowego wniosku o zagrożenie nakazaniem zapłaty. W przypadku ustalenia przez sąd, że orzeczone przez sąd lub ustalone u mediatora kontakty rzeczywiście albo nie są wykonywane wcale, albo też są wykonywane w sposób nieprawidłowy (np. trwają za długo lub za krótko), sąd zagrozi matce lub ojcu dziecka, że za każde kolejne naruszenie, dany rodzic będzie zobowiązany do zapłacenia drugiemu rodzicowi określonej kwoty.

Drugi etap to wystąpienie o nakazanie zapłaty za konkretne przypadki naruszeń harmonogramu kontaktów. Jak widać, zapłata następuje więc dopiero w drugim etapie. Pierwszy etap kończy się zagrożeniem nakazania zapłaty w przyszłości (za kolejne niezrealizowane kontakty).

Jaką kwotę zasądza sąd?

Nie istnieje jedna ustalona przez ustawodawcę kwota ani przedział (widełki) kwot, jakich sąd rejonowy (czyli sąd opiekuńczy) może nakazać zapłatę rodzicowi naruszającemu harmonogram kontaktów na rzecz drugiego z rodziców dziecka (dzieci).  Przyjmujemy, że wysokość tej kwoty ma stanowić istotną dolegliwość dla zobowiązanego, tak aby gwarantowała skuteczność prawidłowego wykonywania kontaktów w przyszłości.

Dlatego też w postępowaniu o zagrożenie nakazaniem zapłaty sąd powinien zbadać sytuację materialną tego z rodziców, który narusza ustalenia dotyczące wymiaru kontaktów z dzieckiem (dziećmi). Sąd będzie zatem w trakcie postępowania ustalał przykładowo gdzie pracuje dany rodzic, jakie są jego zarobki miesięczne, czy posiada oszczędności, czy posiada majątek ruchomy i/lub nieruchomy, jakie są jego koszty utrzymania i kogo ma na utrzymaniu.

Dodatkowo, sąd powinien wziąć pod uwagę stopień naruszenia dobra dziecka, charakter i zakres naruszeń, stopień zawinienia osoby, która się ich dopuszcza, jak również liczbę i częstotliwość tych naruszeń. W praktyce kwoty te oscylują w granicach 500-1000 złotych za jedno naruszenie.

Ile kosztuje wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty?

Zgodnie z treścią art. 23 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, od wniosku o zagrożenie nakazaniem zapłaty pobiera się opłatę stałą w kwocie 100 zł. 

W praktyce kwotę tę należy wpłacić na właściwy numer rachunku bankowego sądu, do którego kierujemy wniosek, a następnie potwierdzenie przelewu załączyć do samego wniosku.

Wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty – kwestie dodatkowe

Postanowienie o zagrożeniu nakazania zapłaty sumy staje się skuteczne z chwilą ogłoszenia, a jeśli ogłoszenia nie było, z chwilą wydania (art. 578 § 1 KPC).

Na postanowienie o zagrożeniu nakazaniem zapłaty przysługuje środek odwoławczy w postaci zażalenia. 

Kontakty z dzieckiem - porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

karolina@bajtek

Recent Posts

Brak zgody na paszport dla dziecka

Brak zgody na paszport dla dziecka Co do zasady, na wyrobienie paszportu dla dziecka potrzebna…

2 tygodnie ago

Jak napisać pozew o alimenty

Jak napisać pozew o alimenty Sprawę alimentów na dziecko rozwiązać można w drodze polubownej lub…

3 tygodnie ago

Pozew o rozwód – od czego zacząć?

Pozew o rozwód - od czego zacząć? Każdą sprawę o rozwód inicjuje złożenie do sądu…

3 tygodnie ago

Pierwsza rozprawa w sądzie

Pierwsza rozprawa w sądzie Postępowanie przed sądem w sprawie rodzinnej można zasadniczo podzielić na dwa…

4 tygodnie ago

Ukrywanie majątku przez małżonka

Ukrywanie majątku przez małżonka Podstawą do ustaleń w przedmiocie podziału majątku jest wprowadzenie rozdzielności majątkowej…

2 miesiące ago

Zabezpieczenie alimentów

Zabezpieczenie alimentów Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka (dzieci) może być realizowany albo dobrowolnie, albo przymusowo.…

2 miesiące ago