W przypadku sytuacji, gdzie przedmiot leasingu został wykupiony po rozwodzie, a umowa leasingu została zawarta w trakcie trwania małżeństwa, mamy do czynienia z innym rozwiązaniem. Jest to spowodowane tym, że część rat leasingowych zostało zapłacone z majątku wspólnego małżonków a do całkowitej spłaty i wykupu przedmiotu leasingu doszło po rozwodzie (podziale majątku).
Wobec tej sytuacji Sąd Najwyższy postanowił: „przedmiot leasingu stanowi składnik majątku osobistego uczestnika, a poniesione w czasie trwania wspólności majątkowej wydatki związane z umową leasingu są nakładami na ten majątek” (II CSK 322/14). Ponadto Sąd Najwyższy uznał, że „nakłady z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka już w chwili ich dokonywania muszą powodować przymnożenie (zakup nowych składników, ulepszenie już istniejących) lub utrzymanie majątku osobistego małżonka.
Tymczasem zawarta w czasie trwania wspólności majątkowej umowa leasingu z opcją zakupu przedmiotu tego leasingu nie była czynnością mającą spowodować powstanie majątku odrębnego uczestnika”. (II CSK 322/14). Sąd Najwyższy wskazał, że „późniejsze (mające miejsce już po ustaniu wspólności majątkowej) przekształcenie roszczenia o zakup w prawo własności nie zmieniło wspólnego charakteru praw majątkowych stron, skoro bowiem roszczenie o nabycie niepodzielnego przedmiotu przysługiwało im wspólnie, to tak samo traktować należy prawo, które powstało w wyniku realizacji tego roszczenia, nawet jeśli nabycie własności nastąpiło w wyniku czynności podjętych przez jednego małżonka po ustaniu wspólności. W tym wypadku dokonanie zakupu stanowiło działanie mające na celu zachowanie wspólnego prawa.” (II CSK 322/14)
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego wykupiony przedmiot leasingu wejdzie więc w skład majątku wspólnego małżonków. Powoduje to sytuację, w której podczas podziału majątku małżonek, który nie był stroną umowy może domagać się rozliczenia praw z leasingu. Jednakże małżonkowi, który po orzeczeniu rozwodu wykupił przedmiot leasingu, przysługuje roszczenie o zwrot połowy wartości rat leasingowych jakie uiszczał po ustaniu małżeństwa, natomiast drugi z małżonków ma prawo do połowy wartości wykupionego przedmiotu leasingu.