Zastanawiając się nad tym, kiedy sąd nie udzieli rozwodu, trzeba pamiętać o tym, że kluczową kwestią dla sądu jest dobro dziecka.
Dobro dziecka w polskim ustawodawstwie stanowi wartość nadrzędną i objęte jest szczególną ochroną. W doktrynie oznacza ono najczęściej zespół wartości, zarówno duchowych, jak i materialnych, jakie konieczne są do prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka, rozwoju duchowego dziecka, i to w jego aspekcie zarówno intelektualnym, jak i moralnym oraz należytego przygotowania go do pracy dla społeczeństwa.
W ocenie ustawodawcy nawet małżeństwo, co do którego sąd ustalił, że nie ma szans na jego reaktywację, powinno zostać utrzymane, gdy przez jego rozwiązanie miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Sąd ma wówczas podjąć decyzję, czy lepsze dla dziecka jest utrzymanie węzła małżeńskiego pomimo nieodwracalnego rozpadu związku, czy też formalne rozwiązanie małżeństwa.
Sąd dokonuje oceny w zakresie dobra małoletnich dzieci mając na uwadze czynniki takie jak: ich wiek, stosunki z rodzicami, stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego, stopień samodzielności, wrażliwości oraz dojrzałości.
Wśród orzeczeń sądów można odnaleźć sytuacje, kiedy sąd nie udzieli rozwodu z uwagi na dobro dzieci. Są to między innymi: możliwość ustania lub osłabienia więzi dziecka z jednym z rodziców, znaczne pogorszenie się sytuacji materialnej dziecka, choroba dziecka oraz jego stan psychiczny.