Stan faktyczny: Joanna i Mikołaj są rodzicami małoletniej Klaudii. Rodzice dziewczynki pozostawali w nieformalnym związku, nigdy nie byli małżeństwem. W momencie narodzin dziecka – zamieszkiwali razem i planowali wspólną przyszłość. Mikołaj złożył przed kierownikiem właściwego urzędu stanu cywilnego oświadczenie o uznaniu córki, a dziecko otrzymało nazwisko ojca. Został sporządzony akt urodzenia Klaudii. Kilka miesięcy później rodzice dziewczynki rozstali się, a Mikołaj przestał utrzymywać kontakt z córką. Nie interesuje się jej sprawami, nie łoży na jej utrzymanie. Joanna wraz z córką mieszkają w małej miejscowości. Czy zmiana nazwiska dziecka będzie dopuszczalna?
W pierwszej kolejności należy omówić treść artykułu 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zmiana nazwiska co do zasady następuje w trybie administracyjnym, poprzez złożenie wniosku do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego. Postępowanie to reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska (art. 10 i nast.). W tym przypadku niezbędna jest zgoda obojga rodziców na zmianę nazwiska. Co jednak zrobić, gdy drugi z rodziców tej zgody nie chce wyrazić?
W myśl art. 8 ust. 2 i 3 w zw. z art. 9 ust. 2 wspomnianej ustawy, zmiana nazwiska dziecka wymaga zgody obydwojga rodziców, chyba że nie mają oni pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyją lub nie są znani albo gdy są pozbawieni władzy rodzicielskiej. W sytuacji, gdy dziecko ukończyło 13 lat, potrzebna jest również jego zgoda. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego. Prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego upoważniające do dokonania zmiany nazwiska dziecka, zastępuje zgodę rodzica sprzeciwiającego się.
W opisywanej sytuacji należy zatem wystąpić do sądu opiekuńczego (upraszczając: do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego w okręgu którego znajduje się miejsce zamieszkania dziecka) z wnioskiem o rozstrzygnięcie o istotnej sprawie dziecka poprzez wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka z nazwiska „X” na nazwisko „Y” (dalej będzie to wniosek o zmianę nazwiska dziecka)
We wniosku o zmianę nazwiska dziecka należy przedstawić przede wszystkim okoliczności faktyczne, które uwzględniają zmianę nazwiska dziecka. Przykładowo, można tu wskazać, że:
Inne przykłady uzasadniające, że zmiana nazwiska dziecka jest zgodna z dobrem dziecka, to:
Dodatkowe powody uzasadniające zmianę nazwiska dziecka to:
Występując z wnioskiem do sądu o zmianę nazwiska dziecka warto pamiętać o kilku regułach proceduralnych. I tak, aby zmiana nazwiska dziecka była skuteczna, pamiętaj o tym, że:
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z adwokatem doświadczonym w sprawach rodzinnych.
Zagrożenie nakazaniem zapłaty Kontaktowanie się rodzica (rodziców) z dzieckiem stanowi zarówno prawo, jak i obowiązek.…
Jak sąd oblicza alimenty Wysokość alimentów na dziecko może zostać obliczona albo samodzielnie przez rodziców…
Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny Gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dziecko (dzieci), jednym…
Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty Co roku w okolicy maja i czerwca wielu…
Ograniczenie kontaktów z dzieckiem Zgodnie z treścią artykułu 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niezależnie od…
Separacja na zgodny wniosek Sprawa o separację może zostać rozpoznana przez sąd w jednym z…