We wniosku o zmianę nazwiska dziecka należy przedstawić przede wszystkim okoliczności faktyczne, które uwzględniają zmianę nazwiska dziecka.
Przykładowo, można tu wskazać, że rodzice dziecka w chwili jego narodzin pozostawali w związku, według stanu na dzień wystąpienia z wnioskiem do sądu nie są już parą.
Można powołać się również na to, że przykładowo dziecko pozostaje pod wyłączną opieką tego z rodziców, którego nazwiska nie nosi lub też, że dziecko zamieszkuje w małej miejscowości, gdzie wśród lokalnej społeczności jest napiętnowane za to, że ma nazwisko inne niż mama, która je wychowuje.
Inne przykłady uzasadniające, że zmiana nazwiska dziecka jest zgodna z dobrem dziecka są takie, że: wszyscy członkowie rodziny, w towarzystwie których przebywa dziecko, noszą nazwisko takie jak mama, a nie takie jak dziecko i to z tym nazwiskiem rodziny dziecko się utożsamia.
Bywa również tak, że ten z rodziców, którego nazwisko dziecko nosi nie spotyka się z dzieckiem, nie kontaktuje się z nim i nie interesuje się jego sprawami, a dziecko nie jest w ogóle emocjonalnie związane z tym rodzicem i nie utożsamia się z jego nazwiskiem.
Można również spróbować argumentować, że inne od mamy nazwisko będzie piętnowało dziecko, które w niedługim czasie rozpocznie naukę w przedszkolu czy szkole, co może stanowić podstawę do prześladowania czy szykanowania dziecka przez inne dzieci.
Dodatkowe powody uzasadniające zmianę nazwiska dziecka to okoliczność, że małoletnie dziecko nosi inne nazwisko niż jego matka budzi konieczność częstego udowadniania pokrewieństwa między matką a dzieckiem.
Uzasadnienie dla wniosku o zmianę nazwiska dziecka można również oprzeć na tym, że okoliczność, jakie nazwisko nosi dziecko ma znaczenie w zakresie wartości religijnych oraz światopoglądowych, które uznaje dany rodzic bądź też na tym, że dziecko samo dopytuje dlaczego nosi nazwisko inne niż mama czy też dziadkowie od strony matki.
Zmiana nazwiska dziecka może okazać się zasadna wtedy, gdy występują problemy związane z odmiennym nazwiskiem w czasie załatwiania spraw urzędowych oraz spraw związanych z edukacją dziecka czy wizytami lekarskimi.
Przede wszystkim zaś rozpoznając sprawę o zmianę nazwiska dziecka należy kierować się zasadą dobra dziecka.