Ten fragment porozumienia rodzicielskiego powinien być najbardziej rozbudowy i do granic możliwości negocjacyjnych i kreatywności stron precyzyjny 🙂 Należy pamiętać, że celem planu rodzicielskiego jest wyeliminowanie ewentualnych sporów między rodzicami dziecka w przyszłości.
Dlatego też, w zakresie uregulowania kontaktów, w planie zawrzeć należy harmonogram spotkań dziecka z jednym z rodziców, ze wskazaniem zakresu godzin, w których ma odbywać się kontakt, miejsca odbywania kontaktu, a także tego, na którym z rodziców będzie spoczywał obowiązek odebrania i/lub odwiezienia dziecka do miejsca jego zamieszkania po odbytym kontakcie. Uregulowanie to może dotyczyć osobno:
- dni powszednich,
- weekendów (z zaznaczeniem, czy przez weekend rozumiemy okres od piątku do niedzieli, czy też od soboty do niedzieli),
- wakacji i ferii zimowych,
- świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych,
- pozostałych dni świątecznych, jak np. 1 maja, 3 maja, Święto Niepodległości, Wszytkich Świętych i każde inne, co do którego rodzice wyrażają wolę porozumienia
- urodzin, imienin, innych ważnych uroczystości rodzinnych dla dziecka i rodzica,
Jeżeli kontakty dziecka z rodzicem mają częściowo odbywać się w formie innej niż osobiste spotkania – tę kwestię należy także doprecyzować. Warto wskazując, czy będzie to kontakt telefoniczny, za pośrednictwem aplikacji internetowych, z użyciem kamery video czy też bez etc. Pamiętajcie, że możliwości jest wiele 🙂
Co ważne, w tym punkcie należy także uregulować swoistą procedurę zmiany terminu danego kontaktu. Upraszczając, rodzice powinni już w porozumieniu zapisać, do jakiego zachowania względem siebie zobowiązują się na wypadek, gdyby jedna lub druga ze stron chciała bądź zmuszona była zmienić dany termin kontaktu.
Przykładowo, rodzice mogą umówić się, że odpowiednio (tj. na 1, 2, 3 dnia lub według uznania) przed kontaktem będą potwierdzać dany termin w drodze SMS, maila lub w inny dogodny dla obu stron sposób.