Powróćmy do przykładu. Kiedy możliwe będzie uzyskanie alimentów od dziadków dziecka? Wtedy, gdy zaistnienie jedna z poniższych sytuacji.
Po pierwsze, alimenty od dziadków mogą należeć się dziecku wtedy, gdy nie będzie osoby zobowiązanej w bliższej kolejności. Przykładowo – oboje rodzice dziecka nie żyją, a dziecko nie zostało jeszcze przez nikogo przysposobione. Również w sytuacji, gdy matka dziecka zmarła a ojcostwo nie zostało ustalone.
Po drugie, pozew o alimenty od dziadków możemy rozważyć wtedy, gdy będzie co prawda osoba zobowiązana w bliższej kolejności (np. ojciec dziecka), ale nie będzie ona w stanie uczynić zadość obowiązkowi alimentacyjnemu. Najprościej więc mówiąc: nie będzie mogła płacić alimentów, z obiektywnych względów, np. jest trwale niezdolna do pracy.
Po trzecie, o alimentach od dziadków będziemy mówić, gdy będzie osoba zobowiązana w bliższej kolejności (np. ojciec dziecka), ale uzyskanie od niej na czas alimentów będzie niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Przykładowo więc w sytuacji, gdy matka będzie samotnie wychowywała dziecko, a zasądzone od ojca alimenty – niepłacone w terminie bądź też niepłacone wcale – będą stanowiły jedyne źródło utrzymania dla dziecka. Uzyskanie alimentów będzie niemożliwe przede wszystkim wtedy, gdy nie jest znany adres czy miejsce pobytu osoby zobowiązanej do alimentów w pierwszej kolejności. Przesłanka „niemożliwości lub nadmiernego utrudnienia” uzyskania na czas alimentów będzie zasadna wtedy, gdy np. zobowiązany do alimentacji będzie przebywał za granicą i nie będzie możliwości prowadzenia skuteczne egzekucji alimentów bądź też będzie skutecznie ukrywał swój majątek, również uniemożliwiając egzekucję.