Tak, istnieje taka możliwość. Procedurę tę reguluje przede wszystkim art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Możliwość taką przewiduje też postępowanie administracyjne (w trybie ustawy o zmianie imienia i nazwiska), jednak to temat na inny artykuł.
Aby zmienić nazwisko po rozwodzie, należy sporządzić oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Oświadczenie to składamy do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. Może być to dowolnie wybrany USC, jednak zwyczajowo najczęściej będzie to ten, który jest najbliższy naszego miejsca zamieszkania. Sąd Najwyższy przyjmuje, że oświadczenie to musi być złożone osobiście. Dlatego też należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dowód tożsamości.
Jest to zatem zwykłe pismo, które może składać się tylko i wyłącznie ze wskazania: „Wnoszę o zmianę mojego nazwiska z nazwiska X, noszonego na skutek zawarcia małżeństwa, na nazwisko Y, które nosiłam/nosiłem przed zawarciem tego związku małżeńskiego”.
Co ważne, w tej sporządzamy oświadczenie, a nie wniosek. Warto pamiętać, że tej sprawy nie będzie oceniał żaden urzędnik. Nie ma tu mowy o wyrażeniu przez urzędnika zgody bądź odmowie wyrażenia przez niego zgody na zmianę nazwiska na to noszone przed ślubem.