Procedurę przekazania kary ograniczenia wolności do wykonania za granicą uruchamia się na wniosek. Najczęściej będzie to wniosek samego skazanego, któremu najbardziej zależy na tym, aby mógł odbywać karę w kraju, w którym zamieszkuje.
W pierwszym kroku należy zatem złożyć wniosek do sądu polskiego, aby sąd polski rozważył możliwość wystąpienia do sądu zagranicznego. Wniosek składany jest na etapie postępowania wykonawczego (już po uprawomocnieniu się wyroku). Dlatego też wniosek należy złożyć do tego samego sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji.
Decyzją, którą wydaje sąd w tym postępowaniu jest postanowienie. Sąd może wniosek skazanego uwzględnić lub nie uwzględnić. Postanowienie to wydawane jest na posiedzeniu. W posiedzeniu ma prawo wziąć udział prokurator i pokrzywdzony, sprawca, jeżeli przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i jego obrońca, jeżeli się na nie stawi. Co istotne, na wydane przez sąd postanowienie, zażalenie nie przysługuje.
Należy pamiętać, że działanie polskiego sądu w celu „przekazania” kary ograniczenia wolności do przekazania sądowi lub organowi zagranicznemu jest dobrowolne i fakultatywne. Art. 611u Kodeksu postępowania karnego nie nakłada tu żadnego obowiązku na są polski.