Zgodnie z treścią art. 13 §2 Kodeksu cywilnego, dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską. Od momentu uprawomocnienia się postanowienia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym, interesy osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie reprezentuje ustanowiony dla niej opiekun. Działa on jako przedstawiciel ustawowy ubezwłasnowolnionego całkowicie.
Opiekuna nie ustanawia jednak od razu sąd okręgowy. Zgodnie z treścią art. 558 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd, który orzekł ubezwłasnowolnienie (czyli sąd okręgowy), zarządza z urzędu (czyli bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tym zakresie), przesłanie sądowi opiekuńczemu odpisu prawomocnego postanowienia, którym orzekł ubezwłasnowolnienie.
Następnie sąd opiekuńczy (czyli sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich) ustanowi opiekuna dla ubezwłasnowolnionego całkowicie pełnoletniego. Tak samo postąpi też sąd w przypadku ubezwłasnowolnionego całkowicie małoletniego, który nie pozostaje pod władzą rodzicielską rodziców i dla którego nie ustanowiono opieki.
Opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być przede wszystkim jego małżonek, a w braku tegoż – jego ojciec lub matka. Warunek: jeżeli wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie.