Z chwilą śmierci spadkodawcy następuje tzw. otwarcie spadku. Pojawia się kwestia: stwierdzenie nabycia spadku. Pierwszym krokiem na drodze do otrzymania fizycznie spadku po spadkodawcy powinno być ustalenie kręgu spadkobierców. Jest to ustalenie tego, kto i w jakiej części jest uprawniony do spadku.
Co do zasady, są dwie możliwości:
Żeby zainicjować takie postępowanie, należy sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Co ważne, wniosek ten jest pismem niezbędnym do tego, aby postępowanie w ogóle zostało zainicjowane. Sprawa tego typu nie odbywa się z urzędu, a inicjatywa pozostaje w rękach uczestników postępowania (najczęściej spadkobierców).
W treści wniosku należy:
Wniosek składamy do sądu rejonowego, wydziału cywilnego, według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Najczęściej będzie to sąd rejonowy znajdujący się w tej miejscowości, w której spadkodawca żył przed śmiercią (w przypadku mniejszych miejscowości). Bądź też sąd znajdujący się w niedalekiej odległości od ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Na przykład przykładowo, spadkodawca zamieszkiwał na wsi bądź w małej miejscowości, w której nie ma sądu).
Jeżeli nie dysponujemy wiedzą o ostatnim miejscu zamieszkania spadkodawcy, to wniosek o stwierdzenie nabycia spadku kierujemy do tego miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy.
Przykładowo patrzymy, gdzie znajduje się należąca do spadkodawcy nieruchomość, która automatycznie wraz ze śmiercią spadkodawcy – co do zasady – weszła w skład spadku.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega opłacie sądowej w kwocie 100 złotych (podstawa prawna: art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Tak. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy. Na rozprawę sąd wzywa wszystkich wskazanych we wniosku uczestników postępowania (tj. najczęściej potencjalnych spadkobierców). Sąd w czasie rozprawy pyta uczestników o znanych im spadkobierców po spadkodawcy. Pyta też o stan majątku spadkowego czyli o to, co wchodzi w skład spadku, jaki majątek spadkodawca miał za życia).
Na skutek przeprowadzonego postępowania, sąd wydaje postanowienie, w którym stwierdza wprost kto (z imienia i nazwiska) i w jakim ułamku (w jakiej części) jest spadkobiercą po zmarłym. Takie postanowienie ma charakter deklaratoryjny. To oznacza, że samo w sobie nie tworzy żadnego nowego stanu prawnego. Jedynie w sposób wiążący ustala stan faktyczny w sprawie wskazując kto konkretnie i w jakiej części jest spadkobiercą.
W sprawach spadkowych zapraszam do kontaktu.
Zagrożenie nakazaniem zapłaty Kontaktowanie się rodzica (rodziców) z dzieckiem stanowi zarówno prawo, jak i obowiązek.…
Jak sąd oblicza alimenty Wysokość alimentów na dziecko może zostać obliczona albo samodzielnie przez rodziców…
Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny Gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dziecko (dzieci), jednym…
Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty Co roku w okolicy maja i czerwca wielu…
Ograniczenie kontaktów z dzieckiem Zgodnie z treścią artykułu 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niezależnie od…
Separacja na zgodny wniosek Sprawa o separację może zostać rozpoznana przez sąd w jednym z…