Majątek

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku

Z chwilą śmierci spadkodawcy następuje tzw. otwarcie spadku. Pojawia się kwestia: stwierdzenie nabycia spadku. Pierwszym krokiem na drodze do otrzymania fizycznie spadku po spadkodawcy powinno być ustalenie kręgu spadkobierców. Jest to ustalenie tego, kto i w jakiej części jest uprawniony do spadku.

Co do zasady, są dwie możliwości:

  1. wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku,
  2. zwrócenie się do notariusza w celu sporządzenia tzw. aktu poświadczenia dziedziczenia.

Żeby zainicjować takie postępowanie, należy sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Co ważne, wniosek ten jest pismem niezbędnym do tego, aby postępowanie w ogóle zostało zainicjowane. Sprawa tego typu nie odbywa się z urzędu, a inicjatywa pozostaje w rękach uczestników postępowania (najczęściej spadkobierców).

Stwierdzenie nabycia spadku - treść wniosku

W treści wniosku należy:

  • wskazać jako uczestników postępowania wszystkich potencjalnych spadkobierców (i w miarę możliwości dołączyć do wniosku ich akty urodzenia).
  • opisać w jakich okolicznościach zmarł spadkodawca (załączyć do wniosku akt zgonu),
  • Wskazać jaki majątek posiadał spadkodawca za życia, czy był to jego majątek osobisty, czy wspólny (np. z żoną czy mężem) – w celu ustalenia składu spadku,
  • Wskazać czy spadkodawca pozostawił testament.

Do jakiego sądu skierować wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek składamy do sądu rejonowego, wydziału cywilnego, według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Najczęściej będzie to sąd rejonowy znajdujący się w tej miejscowości, w której spadkodawca żył przed śmiercią (w przypadku mniejszych miejscowości). Bądź też sąd znajdujący się w niedalekiej odległości od ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Na przykład przykładowo, spadkodawca zamieszkiwał na wsi bądź w małej miejscowości, w której nie ma sądu).

Jeżeli nie dysponujemy wiedzą o ostatnim miejscu zamieszkania spadkodawcy, to wniosek o stwierdzenie nabycia spadku kierujemy do tego miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy.

Przykładowo patrzymy, gdzie znajduje się należąca do spadkodawcy nieruchomość, która automatycznie wraz ze śmiercią spadkodawcy – co do zasady – weszła w skład spadku.

Ile kosztuje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega opłacie sądowej w kwocie 100 złotych (podstawa prawna: art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Czy trzeba stawić się w sądzie?

Tak. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy. Na rozprawę sąd wzywa wszystkich wskazanych we wniosku uczestników postępowania (tj. najczęściej potencjalnych spadkobierców). Sąd w czasie rozprawy pyta uczestników o znanych im spadkobierców po spadkodawcy. Pyta też o stan majątku spadkowego czyli o to, co wchodzi w skład spadku, jaki majątek spadkodawca miał za życia).

Co dalej?

Na skutek przeprowadzonego postępowania, sąd wydaje postanowienie, w którym stwierdza wprost kto (z imienia i nazwiska) i w jakim ułamku (w jakiej części) jest spadkobiercą po zmarłym. Takie postanowienie ma charakter deklaratoryjny. To oznacza, że samo w sobie nie tworzy żadnego nowego stanu prawnego. Jedynie w sposób wiążący ustala stan faktyczny w sprawie wskazując kto konkretnie i w jakiej części jest spadkobiercą.

Spadek - porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

karolina@bajtek

Recent Posts

Brak zgody na paszport dla dziecka

Brak zgody na paszport dla dziecka Co do zasady, na wyrobienie paszportu dla dziecka potrzebna…

2 tygodnie ago

Jak napisać pozew o alimenty

Jak napisać pozew o alimenty Sprawę alimentów na dziecko rozwiązać można w drodze polubownej lub…

3 tygodnie ago

Pozew o rozwód – od czego zacząć?

Pozew o rozwód - od czego zacząć? Każdą sprawę o rozwód inicjuje złożenie do sądu…

3 tygodnie ago

Pierwsza rozprawa w sądzie

Pierwsza rozprawa w sądzie Postępowanie przed sądem w sprawie rodzinnej można zasadniczo podzielić na dwa…

4 tygodnie ago

Ukrywanie majątku przez małżonka

Ukrywanie majątku przez małżonka Podstawą do ustaleń w przedmiocie podziału majątku jest wprowadzenie rozdzielności majątkowej…

2 miesiące ago

Zabezpieczenie alimentów

Zabezpieczenie alimentów Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka (dzieci) może być realizowany albo dobrowolnie, albo przymusowo.…

2 miesiące ago