Categories: Dzieci

Jak długo trzeba płacić alimenty

Jak długo trzeba płacić alimenty

Na rodzicach małoletnich dzieci ciążą określone obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek alimentacyjny. O ile dość łatwo jest odpowiedzieć na pytanie od kiedy trzeba płacić alimenty, o tyle trudniej jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak długo trzeba płacić alimenty.

Jak długo trzeba płacić alimenty – początek i koniec

Moment początkowy płacenia alimentów można ustalić na kilka sposobów. Rodzice małoletniego dziecka (dzieci) po rozstaniu i zakończeniu związku, mogą po pierwsze ustalić alimenty na dziecko tak co do zasady, jak i co do wysokości w drodze ugody, którą następnie zatwierdzi sąd. Jest to najbardziej polubowny wariant.

Jeśli rodzice małoletniego dziecka (dzieci) rozstali się nie będąc małżeństwem i nie są w stanie ustalić kwestii alimentacyjnych polubownie, kwotę alimentów ustali sąd rejonowy w sprawie o alimenty. Jeśli zaś rodzice rozstali się będąc uprzednio w małżeństwie, o kwestii alimentów zdecyduje sąd okręgowy w wyroku rozwodowym.

Zdecydowanie trudniej jest ustalić w sposób jednoznaczny, jak długo trzeba płacić alimenty. Nie oznacza to przy tym, że jest to niemożliwe. Obowiązek alimentacyjny na zdrowe dziecko co do zasady nie jest przecież dożywotni.

Jak długo trzeba płacić alimenty – samodzielność dziecka

Zgodnie z treścią artykułu 133 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Należy pamiętać, że Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie ustanawia żadnych sztywnych granic czasowych obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci, czy to w postaci określonego terminu, w którym należne są alimenty (np. nie więcej niż przez 10 lat), czy też w postaci maksymalnego wieku osoby uprawnionej lub zobowiązanej do świadczeń (tak komentarz do art. 133 k.r.o., red. serii Osajda/red. tomu Domański, Słyk 2024, wyd. 11, Legalis).

Odpowiadając zatem na pytanie jak długo trzeba płacić alimenty, należy wskazać, że kryterium rozstrzygającym w tym przypadku jest to, czy osoba pobierająca alimenty, która kiedyś była małoletnim dzieckiem, jest już w stanie utrzymać się samodzielnie.

Przyjmuje się, że „ukończenie przez dziecko studiów lub uzyskanie zawodu nie przesądza automatycznie o tym, że może ono utrzymać się samodzielnie. Zdarzają się sytuacje, w których nawet osoby posiadając wysokie kwalifikacje zawodowe mają trudności w znalezieniu pracy. Przy tym, w normalnych warunkach gospodarczych może to mieć miejsce zupełnie wyjątkowo. Tylko w szczególnie uzasadnionych okolicznościach możliwe jest dalsze alimentowanie dzieci po ukończeniu przez nie szkoły zawodowej lub studiów” (tak komentarz do art. 133 k.r.o., red. serii Osajda/red. tomu Domański, Słyk 2024, wyd. 11, Legalis).

Jak długo trzeba płacić alimenty – dalsze kroki

W przypadku przyjęcia, że dziecko uprawnione do alimentów jest już w stanie utrzymać się samodzielnie, można postąpić na dwa sposoby. Jeśli osoba uprawniona do alimentów i zobowiązania do ich płacenia (czyli w praktyce najczęściej dorosłe dziecko i jego rodzic) pozostają w możliwie poprawnych stosunkach, można rozważyć zawarcie ugody ustalającej, że obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka wygasł z określoną datą. Coraz częściej sądy zatwierdzają tego typu ugody bez konieczności występowania z pozwem do sądu. W takim przypadku najczęściej już w momencie zawarcia ugody, dorosłe dziecko godzi się na to, że nie będzie już otrzymywać alimentów i wówczas dzień zawarcia ugody jest odpowiedzią na pytanie, jak długo trzeba płacić alimenty.

W razie braku kontaktu między rodzicem a dorosłym już dzieckiem lub w razie sporu między tymi osobami, pozostaje wystąpienie do sądu rejonowego z pozwem o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego z określoną datą. Data wskazana w prawomocnym wyroku wydanym przez sąd po rozpoznaniu sprawy będzie wówczas odpowiedzią na pytanie, jak długo trzeba płacić alimenty.

Jak długo trzeba płacić alimenty – porada prawna

Na poradę prawną możesz zapisać się poprzez zakładkę „Porady”, którą znajdziesz w górnej części tej strony internetowej. 

Z rozwijanego menu wybierz następnie jedną z dostępnych usług. Konsultacje (porady prawne) przeprowadzamy albo stacjonarnie, albo online. Biura Kancelarii znajdują się w Poznaniu oraz w Koszalinie. Porady online przeprowadzamy za pośrednictwem Zoom, Skype lub Whatsapp.

W kolejnym kroku zarezerwuj datę i godzinę spotkania

Następnie wpisz swoje podstawowe dane.

Potwierdź swoje zamówienie klikając „Przejdź do płatności”.

Po zarezerwowaniu terminu i opłaceniu spotkania, otrzymasz ode mnie mailowo automatycznie potwierdzenie spotkania. Następnie skontaktuję się z Tobą jeszcze przed spotkaniem. Do zobaczenia!

karolina@bajtek

Share
Published by
karolina@bajtek

Recent Posts

Rozwód za porozumieniem stron

Rozwód za porozumieniem stron Nie istnieje uniwersalny schemat sprawy rozwodowej. W praktyce bowiem, tak jak…

4 dni ago

Możliwości zarobkowe w sprawie o alimenty

Możliwości zarobkowe Alimenty Kwestia alimentów na dziecko ustalana jest przez sąd najczęściej w toku sprawy…

2 tygodnie ago

Zagrożenie nakazaniem zapłaty – kontakty z dzieckiem

Zagrożenie nakazaniem zapłaty Kontaktowanie się rodzica (rodziców) z dzieckiem stanowi zarówno prawo, jak i obowiązek.…

2 miesiące ago

Jak sąd oblicza alimenty

Jak sąd oblicza alimenty Wysokość alimentów na dziecko może zostać obliczona albo samodzielnie przez rodziców…

5 miesięcy ago

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny

Jak obliczyć koszty utrzymania rodziny Gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dziecko (dzieci), jednym…

5 miesięcy ago

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty

Czy w trakcie wakacji trzeba płacić alimenty Co roku w okolicy maja i czerwca wielu…

8 miesięcy ago